معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - دوشنبه ۳ تیر ۱۳۸٧

از خصوصیات انسان این است که موجودی مرکب و دو بعدی با تمایلات مختلف و متضاد است. رفتارهای انسانی نیز همیشه شکل گرفته از این تضاد هاست.

در معارف دینی از وجود دو قوه عقل و نفس به عنوان دو قوه متضاد در انسان یاد شده است. عقل آن است که انسان را به راه صحیح هدایت مى کند و نفس آن است که او را به ورطه سقوط مى کشاند. آموزه هاى اسلامى به ما القا مى کند که در زندگى از عقل پیروى نماییم نه از نفسى که ما را به هوس ها فرا مى خواند. ما همواره باید عقل خودمان را پیشوا قرار دهیم تا از خطرها رهایى یابیم. از آن طرف، نفس را که مانع از رسیدن ما به ارزش هاى متعالى و کمالات انسانى و الهى است، به مثابه دشمنى تصور نماییم که باید با او پیکار کنیم.

کمال پیروی از عقل، رها شدن از هرچه منفعت طلبی و خودخواهی وخودپرستی است و اوج رهایی انسان از مادیت خویش، شیفتگی بشر به خدا را به دنبال خواهد داشت. اگر انسان بتواند به این رهایی برسد، زیباترین حالات معنوی در وجود او شکل خواهد گرفت و در عالم چیزی را غیر از او نمی‌بیند.

مولانا تضاد و جدال بین عقل خدا جو و نفس حیوانی را در داستان زیبای مجنون و شتر توصیف نموده است. به قول مولانا، انسان تا زمانی که تحت تأثیر خواسته های حیوانی خویش است، عاشق واقعی نیست و تنها رهائی از خود و تمناهای حیوانی موجود در او ، انسان را شایسته رسیدن به وصال یار می کند.


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :