معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸

اینکه می گوئیم یک شخص آرامش دارد یعنی شخصیت اش تعادل دارد. هر عاملی که باعث شود تعادل شخصیت به هم بخورد آن عامل به هم زننده آرامش و بروز اضطراب در انسان است.

انسان متشکل از دو بعد مادی و معنوی است. کالبدش ازگل اما حقیقت و جانش از روح خدائی است. وقتی گرایش های حیوانی و روحانی به تضاد و دعوا می افتند انسان دچار اضطراب می شود.

اگر کسی بخواهد به آرامش برسد هیچ راهی ندارد مگر اینکه این دو قوه جسمانی و روحانی در او به تعادل برسند. قرآن کریم راه رسیدن و حفظ آرامش را اعتدال می داند.

نتیجه گرایش ها از سه حالت خارج نیست

-     جسم را سرکوب کنیم و تن به رهبانیت بدهیم.

     مطابق میل و غرائز و طبع حیوانی عمل کنیم و تن به اباحی گری مطلق بدهیم<

     در چارچوب شرع مقدس که کاملاً عقلی است نیازهای طبیعی و غرائز انسانی را ارضا کنیم وبه خواست های روح و کمالات اخلاقی خود نیز برسیم.

اسلام همه چیز را در حد اعتدال توصیه می کند. اگر تمام اسلام را عصاره اش را بگیریم به اعتدال می رسیم.

اگر از مسیر سوم برویم به یک شخصیت هنجار و معتدل می رسیم. شخصیت در وجود انسان عامل سازمان دهنده همه واکنش ها و کنش ها در مقابل محرک هاست.  

تقسیم بندی قرآن را  نسبت به شخصیت انسان ها ببینیم چیست؟ قرآن شخصیت انسان ها را بر اساس اعتقادات آن ها به سه گروه تقسیم می کند.

لذا از نظرقرآن، نوع عقائد و باورهای قلبی تعیین کننده است که آیا شخص به آرامش می رسد یا نه.

 

توجه به این تقسیم بندی نشان می دهد که ریشه تمامی اضطراب انسان ها باور نداشتن و ایمان نداشتن است. پس انسان اول باید باور به خدا داشته باشد و دوم اینکه رفتار هایش را بر اساس باور هایش تنظیم کند.

بر این اساس مومنین هیچگاه دچار اضطراب نمی شوند و اگر خطادی بکنند که آرامش شان به هم بخورد زود توبه می کنند.

از آنجا که مومنین درجات و مراتب دارند پس آرامش هم مرتبه بندی دارد

سوال: چطور ایمان باعث می شود مومن دچار اضطراب نشود.

مومن باور کرده است که تکیه گاه او یک قدرت مطلق لایزال است مصیبت که به او می رسد آن را به اذن خدا می داند. دوم اینکه ترس ندارد از آزار و اذیت ها. چون آزار و اذیت را نعمت و فرستاده خدا می داند. درد جسمی را از خدا می داند مومن ترسی از این ندارد که دچار مصیبت شود از مردن نمی هراسد چون مرگ را لقاء و حیات جاودان می داند چون پذیرفته که دنیا محل مصیبت است باور دارد که روزی را خدا می رساند دیگر ترس از کمی رزق ندارد.

 

    پیامبر مکرم اسلام(ص) به‌عنوان الگوی کامل که متخلق به اخلاق الهی است، بهترین راهنما و سرمشق بشریت برای اعتدال بخشیدن به زندگی است.


متن کامل سخنرانی حاج آقا مهدوی ارفع را در ادامه مطلب بخوانید.

برای دانلود فایل صوتی جلسه ١۶ به آدرس زیر لینک شوید:

http://www.4shared.com/audio/waAREH9s/16heiat88-2-31-mahdavi.html


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :