معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ۱٢ اسفند ۱۳۸٩

خداوند در آیه 24 سوره انفال  می فرماید:

ای کسانیکه ایمان آوردید، دعوت خدا و رسول را اجابت کنید. زیرا شما را به سوی چیزی می خوانند که مایه حیات شماست.

خطاب آیه به مومنین است و عمومی نیست. می فرماید اگر دعوت خدا و رسول را اجابت کنید زنده می شوید. زنده شدن شما در پاسخ دادن به رسول خداست. پیامبر(ص) با آن اوصافی که از نیاکان ایشان عرض کردم آمد تا ما را زنده کند. مانند حضرت اویس قرنی. که شوق بسیاری برای دیدن پیامبر(ص) داشت. بارها پیامبر فرموده بودند که از طرف قرن بوی خوشی می آید . 

اویس سرانجام موفق به دیدار پیامبر نشد ولی آنقدر زنده دل بود که در جنگ صفین در آغوش امام علی (ع) شهید شد.

بعضی از کسانیکه از پیامبر(ص) خلافت علی(ع) را شنیده بودند از روی حسد و کینه نپذیرفتند ولی اویس با اینکه نشنیده بود پذیرفت. یعنی ولی شناس نیاز به سواد ندارد، نیاز به دل پاک دارد.

خلیفه دوم برای دیدار اویس به یمن رفت. او را دید و از او پرسید چقدر مشتاق دیدار پیامبر بودی؟ اویس گریه کرد و پاسخ داد خیلی شوق داشتم اما نتوانستم. خلیفه گفت: اگر عاشق بودی باید به دیدارش می آمدی.

اویس گفت : من عاشق بودم ولی برای دیدن پیامبر(ص) باید پا روی دلم می گذاشتم یا پا روی کلام پیامبرمی گذاشتم. چون کلام پیامبر اینست که: ای مردم به پدر و مادر خود نیکی کنید. دیدم بهتر است پا روی دلم بگذارم ونیامدم وندیدم. اما شوق دیدار ایشان را داشتم.

برای دیدن امام زمان هم باید به دین عمل کنیم. باید پا روی دلمان بگذاریم. اگر به دین عمل کنیم خداوند توفیق محبت و معرفت و رافت امام زمان را به ما عنایت خواهد کرد.


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :