معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٩

تصادف درعالم وجود ندارد. ما چون نظام علی ومعلول را نمی شناسیم بنا را برتصادف می گذاریم.

اگر فردا روزی کسی آمد ولبخندی برلبان تو نشاند ، بدان اجر لبخندی است که برلب کسی نشانده ای وبرعکس اگر فردی آمد وبرخوردی کرد که تمام روحیه ات راخراب کرد بدان که این مجازت اخمی است که برچهره کسی نشانده ای. نظام عالم نظام تصادف نیست بلکه حساب وکتاب دارد وخیلی نقدی حساب می کنند. هرچه دهی همینجا می گیری . بخشش داشته باشی ، بخشش به سراغت می آید. اگر اهل انتقام وقضاوت علیه دیگران باشی ، علیه ات قضاوت و داوری می کنند.

سنت این عالم طوری است که هرجور رفتار کنی باتو رفتار می شود:

گندم زگندم بروید جو زجو .

نظام عالم دایره وار است و انعکاس اعمال ما در آن مثل بازی دومینو می ماند. دومینو را گرد بچینید و خودتان هم داخل آن باشید. نفر جلویی را بندازید. یک دورمی زند همه می افتند ودرنهایت خودت می افتی.

هر کاری بکنی به خودت باز می گردد.

حضرت امام کتابی دارد به نام چهل حدیث که برای هرکسی از هرصنفی معارفت زلالی دارد. درحدیث هفدهم جمله ای دارد درباب استغفار وغفران الهی می فرماید: کسی که توبه می کند مثل کسی است که گناه نکرده است. می گوید آیا کسیکه گناهی کرده وسپس توبه می کند آیا خودش روز قیامت می داند که گناهکار بوده و توبه کرده ؟ امام درپاسخ می گوید: اگر اینطور باشد که بهشت معنا ندارد. عذاب وجدان دارد، آرامش ندارد. امام پاسخ می دهد که هر کسی دراین عالم گناه او را دیده خداوند کاری می کند که همه فراموش کنند. فرشته ای که نوشته ، زمینی که دیده و... خود انسان هم فراموش می کند . فقط خود خدا می داند.

اگر جایی خطایی کردید ومکافات آنرا ندیدید بدانید که ظرفیت خداوند خیلی بالاست. آنقدر می بخشد که برگردید.

متن کامل سخنرانی استاد تاج الدینی در ادامه مطلب ارائه شده است. 

برای دانلود فایل صوتی سخنرانی استاد تاج الدینی آدرس زیر را  کلیک نمائید.

 http://www.4shared.com/audio/g1o8eB3Q/89-5-28.html


ادامه مطلب ...
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - شنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٩

در اسلام تارو پود عالم دو چیز است . این تارو پود در همه موجودات گسترده شده و نفوذ دارد و آن عبارتست از علم و رحمت خداوند. درسوره غافر خداوند از قول فرشتگانی که عرش را به دوش می کشند می فرماید: پروردگارا رحمت و دانش تو بر همه چیز احاطه دارد. (آیه 7 سوره غافر) یعنی همه موجودات عالم بر مبنای علم ورحمت خلق شده اند. اولین فراز دعای کمیل هم بیانگر همین موضوع است:

خداوندا من از تو می خواهم به آن رحمتت که هرچیزی را فراگرفته است.

بنابراین قوام عالم هستی به علم و رحمت پروردگار است هم نقطه پایان و مقصد آن.

اینکه خداوند می فرماید: جن و انس را نیافریدم جز برای آنکه مرا بپرستند (آیه 56 سوره ذاریات) بیانگر اینست که ما هم از علم خلق شده ایم. همه علم و رحمت در ما جاریست و هم نقطه پایانی که برایمان ترسیم شده است رسیدن به علم ورحمت است.

 

متن کامل سخنرانی حجت الاسلام شیخ الاسلامی را در ادامه مطلب بخوانید


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :