معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ۱ تیر ۱۳٩۱

در حدیثی از رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله آمده است:

 انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق

من تنها برای تکمیل مکرمت های اخلاقی مبعوث شدم.

 اخلاق سه درجه دارد و درجه بالا و قله آن کرامت های اخلاقی است. پیامبر (ص) نفرمود من برای نماز، زکات، جهاد و حتی قیامت شما مبعوث شده ام؛ بلکه فرمودند من آمده ام تا قله های اخلاقی را فتح کنم و شما را به کرامت های اخلاقی برسانم ؛ اینکه پیامر علت بعثت را رشد مکارم اخلاقی مردم بیان داشته است بدین معنی است که اگر اخلاق مردم خوب شود توحید آن ها نیز اصلاح می شود، نماز و قیامت او هم درست می شود.

یکی از ویژگی های دوران امام زمانعلیه السلام این است که مردم به تکامل عقلی می رسند و از گناه تنفر پیدا می کنند. دروغگوئی را دیوانگی و کم عقلی می دانند و دروغگو را کسی می دانند که تیشه به ریشه خود می زند. بر عکس اگر اخلاق درست نشود هر چه قدر روی توحید کار شود نتیجه نمی دهد. پیامبر بزرگوار ما با اخلاقش مردم را به دین دعوت کرد. او خود متخلق به اخلاق بود. متخلق بودن به اخلاق کار سختی است هنر می خواهد.


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :