معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۳

 پیامبر اکرم(ص) فرموده است از دو خصلت بر شما می ترسم:

اتباع الهوی و طول الامل،  فاما اتباع الهوی فانه یعدل عن الحق، اما طول الامل فانه یحبب الدنیا;

پیروی از هوی و آرزوی طول و دراز; زیرا هوی پرستی شما را از حق باز می دارد و اما آرزوی دور و دراز شما را حریص بر دنیا می کند». (المحجة البیضاء، جلد 8، صفحه 245)

ما معمولا با آرزوهای طولانی زندگی می کنیم و به اغلب آرزوهای خود نیز نمی رسیم و جز حسرت و ندامت چیزی برای ما نمی ماند؛ آرزوها خیالی بیش نیستند و نقطه مقابل امید هستند. آرزوی طولانی انسان را از عقلانیت نیز دور می کند. علی (علیه السلام) در خطبه معروف به دیباج می‌فرماید:

 بدانید ای بندگان خدا! آرزوهای دراز، عقل انسان را می‌برد و وعده قیامت را دروغ می‌شمارد و انسان را بر غفلت ترغیب می‌کند و سرانجام، حسرت به بار می‌آورد.

در مقابل آرزوهای منفی، امید قرار دارد نکته ای که امام علی ع در حکمت 82  به آن تاکید می کند از شما جز به پروردگار امید نداشته باشد

ای مردم در نظر شما امید بخش ترین آیه در قرآن کریم کدام است؟خود امام فرمود: امید بخش ترین آیه قرآن این آیه است:

« و اقم الصلاة طَرَفَیِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئاتِ ». سوره مبارکه هود آیه 114 »

حسنات سیئات را از بین می برد. اگر کسی گناه کرد ه باشد و سپس نماز بخواند ، چون نماز حسنه است گناه را از بین می برد. گاهی خداوند تبدیل کننده سیئات به حسنات است.

نتیجه امید واقعی و پرهیز از آرزوهای طولانی این است که انسان رو به عمل صالح بیاورد و عاقبت به خیری برای خود تضمین کند.

 متن سخنرانی حجت الاسلام شکری را در ادامه مطلب بخوانید

فایل صوتی سخنرانی حجت الاسلام شکری را از اینجا دانلود کنید

 


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :