معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۳

دومین آیه از سوره بقره  خداوند می فرماید  ذلِکَ الْکِتابُ لارَیْبَ فیهِ هُدىً لِلْمُتَّقینَ

این قرآن در آن هیچ تردیدی نیست  هدایتی است برای متقین؛

متقین کسانی هستند که ایمان به غیب دارند . حقیقت ایمان به غیب همان اعتقاد قلبی به اموری است که در حواس انسان نمی گنجد، حس نمی شود دیده نمی شود. 

چون قرآن فرموده :

آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ  کُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلَائِکَتِهِ وَکُتُبِهِ  ( آیه 285 سوره بقره)

اگر کسی اعتقاد به ملک و ایمان به ملک را انکار کند ، قرآن را انکار کرده است. ارزش ایمان نیز به ایمان به غیب بودنش است. ا

یکی از امور غیب اسرار احکام الهی است که برای خیلی از ما معلوم نیست.  روح ایمان این است که همین که گفته شد این را خدا گفته بگوئیم  سلمنا ؛ بر روی چشم. این ارزش است

دوره غیبت دوره آزمون است.

یکی از اسرار دوران غیبت انبیاء و حجج خداوند امتحان است. چنانچه در دوره امتحانی که در زمان غیبت حضرت موسی ع رخ داد جمع کثیری توسط سامری منحرف شدند.

 در دوران غیبت آنچه که انسان باید مراقبت کند دین داری است .

وجود مبارک امام باقر ع فرمودند:

یأتی علی النّاس زمانٌ یَغیبُ عنْهُم إمامُهم فیا طوُبی لِلثابتینَ علی أمْرنا فی ذلک الزمان وإنّ أدنی مایَکونُ لهُم مِن الثواب أنْ یُنادیهِم الباری عبادی آمَنتمْ بسِرّی وصَدّقتم بغیبی فأبْشِروا بحُسن الثواب بحارالانوار جلد 52 صفحه 145

بر مردم دوره ای خواهد امد که امام ایشان در پرده غیبت است و بعد فرمود خوشا به حال کسانی که در دوران غیبت بر امر ولایت ما ثابت قدم هستند. در زمانی که امام زمانشان در غیبت است استقامت در دین شان دارند،

امام ع می فرماید کمترین ثوابی که برای آنها هست این است که خداوند متعال این انسان ها را ندا می دهد و خطاب می کند: ای بندگان من شما به سر من ایمان آوردید به غیب و پوشیده ایمان آوردید امام زمان ع را ندید و ایمان آوردید حجت خدا را ندیده ایمان آوردید.  شما را به برترین ثواب ها از ناحیه من بشارت باد.

 آیا رفتار ما در خانه با همسر و شوهر و کار کردنمان در اداره ، دروغ گفتن هایمان، آنچه را که در عمل و ذهن داریم مورد رضایت امام زمان ع است. 

رضای امام در یک چیز است و آن این است که انسان در جاده شریعت حرکت کند این رضای امام زمان است و لا غیر؛ اول آخر همین است.

 

متن کامل سخنرانی حجت الاسلام نیلی را در ادامه مطلب بخوانید

فایل صوتی سخنرانی حجت الاسلام نیلی را از اینجا دانلود کنید


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :