معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ٤ تیر ۱۳٩٤

والوزن یومئذ الحق سوره اعراف-  آیه هشتم

روز قیامت خداوند با ترازو وزن اعمال را می سنجد، یک طرف ترازو، وزنه یا سنگ معیار است و یک طرف موزون یا همان اعمال ماست. بر اساس آیه « والوزن یومئذ الحق» ، وزن در روز قیامت حق است . خود وزن حق است؛ سنگینی و سبکی با ترازوئی که خودش حق است سنجیده می شود.

وقتی از ترازو برای سنجش استفاده می کند برای این است که ببیند چقدر وزن داریم، ببیند چقدر از حق در ما هست. خدا دنبال این است که ببیند کدام یک از ما قشنگ تر عمل می کند « ایکم احسن عملا». هر چقدر وزن مان بیشتر باشد همان مقدار موزون و وزین و متین بوده و احترام داریم.

در هیچ جایی از قرآن نگفته حجم اعمالتان را در نظر می گیریم. گفته من به وزن عمل تان نگاه می کنم. هر چقدر عمل برای خدا خالص تر و ناب تر باشد عمل سنگین تر است ؛ اگر هوای نفس در آن نباشد همه اش لله باشد آنگاه عمل سنگین و وزین و متین می شود. خیلی از چیزهائی که ما جمع کردیم هواست مثل حباب است ممکن است حجمش زیاد باشد ولی سبک است و وزنی ندارد.

بر اساس روایات وزنه استاندارد ترازو، حضرت پیامبر ص و حضرت علی ع هستند؛ آن ها معصوم هستند؛ حضرت علی فرمودند:  ترازو و میزانی که قرآن می فرماید من هستم «نحن میزان » ، « اناالمیزان ». یعنی همه را با من می سنجند.

انسانی که پر از خداست تجلی کامل خداست انسان کامل خواهد بود. وقتی انسان کامل شد خدا می فرماید هر چه گفت و از هر چه نهی کرد از او بپذیرید؛ « ما آتاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا » (سوره حشر آیه 7 ) ؛ « آن چه را رسول خدا برای شما آورده بگیرید [و اجرا کنید]، و از آنچه نهی کرده خودداری نمایید ». یعنی خودش حجت است ؛ پر از حق است هیچ باطلی در او راه ندارد. بعد فرمود می خواهی مرا دوست داشته باشی و من تو را دوست داشته باشم؟ راهش را می خواهی؟ می فرماید او خودش راه است؛ از هر راهی رفت دنبالش بروید.

به مصداق آن حدیثی که پیامبر فرمود « انی تارک فیکم الثقلین » قرآن و عترت ثقیل هستند، سنگین هستند؛ اگر بخواهیم سنگین باشیم باید شبیه قرآن و عترت شویم. هر چه قدر به آن ها محبت داشته باشیم از قرآن و عترت تبعیت کنیم همان قدر وزن مان بیشتر می شود.

متن کامل سخنرانی دکتر علی مظفری را در ادامه مطلب بخوانید


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :