معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ٥ شهریور ۱۳٩٤

 قرآن می فرماید :

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَجِیبُواْ لِلّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُم لِمَا یُحْیِیکُمْ ... (سوره انفال آیه 24)

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید، چون خدا و پیامبر، شما را به چیزى فرا خواندند که به شما حیات مى‏ بخشد، آنان را اجابت کنید،

شما دعا کنید تا شما را اجابت کنم در این آیه خداوند خطاب به آدم های زنده که ایمان هم آورده اند می فرماید ای مومنین هنگامی که من و رسول شما را خطاب کردیم جواب دهید. می گوئیم شما و رسول چه چیزی می خواهید بدهید؛  می فرماید می خواهم شما را زنده کنم؛

سوال: مگر ما زنده نیستیم که خداوند خطاب به مومنین می فرماید می خواهم به شما حیات بدهم؛ خداوند در جای دیگر می فرماید :

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثىَ‏ وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَوةً طَیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ (سوره نحل آیه 97)

هر کس کار شایسته‏ اى انجام دهد، خواه مرد باشد یا زن، در حالى که مؤمن است، او را به حیاتى پاک زنده مى‏ داریم و پاداش آنها را به بهترین اعمالى که انجام مى‏ دادند، خواهیم داد.

پس معلوم شد حیات چیزی غیر از زنده بودن جسمانی که حیوانات نیز از آن برخوردارند می باشد. تازه چشم عقاب قویتر از چشم انسان است. شامه گاو قویتر از شامه انسان است. شاید کلاغ بهتر از انسان زلزله را پیش بینی می کند. حیوانات هر کدام ویژگی های عجیب و غریب دارند. جایگاه انسان بالاتر از ملک است.

رسد آدمی به جائی که به جز خدا نبیند            بنگر که تا چه حد است مقام آدمیت

پس خدا می خواهد به ما حیات طیبه بدهد . آیا به ما هم می دهند؟ بله . اهل بیت ع خیلی کریم اند؛ چون وجیه اند عندالله پس ما به آبرو و حرمت آن ها می توانیم طلب کنیم . خدا هم می گوید من کم و کسری ندارم، اگر از من چیزی می خواهی چیز کوچک نخواهید در سوره جمعه می فرماید من خیرالرازقین هستم یعنی بهترین روزی ها را من می دهم.

ما باید بهترین رزق را از خدا بخواهیم. اَللَّهُمَّ ارْزُقنا رِزْقاً حَلاَلاً طَیِّباً کریما واسعا . اگر روزی حلال و طیب می خواهی وسیع هم بخواه

 

فایل صوتی سخنرانی دکتر علی مظفری  را از اینجا دانلود کنید

 

این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :