معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - جمعه ۱٠ مهر ۱۳٩٤

از عظمت علی علیه السلام خیلی شنیده ایم. از گفتن و شنیدن کم و کسری نداریم . کم و کسری در رفتار هاست ؛ در تطبیق هاست؛ ما باید خودمان را تطبیق دهیم. این که علی علیه السلام به چه چیزی راضی است کافی نیست؛ اینکه امام حسین علیه السلام شب عاشورا توصیه کردند و حجت را برداشتند و فرمودند این ها به دنبال من هستند رها کنید و بروید ؛ کافی نیست؛

آدم های رند دنبال رضایت آن ها نیستند؛ دنبال راهی هستند که آن ها رفته اند؛ اصحاب در شب عاشورا حرف ها را از امام حسین علیه السلام شنیدند اما زرنگ بودند گفتند ما پای تو ایستاده ایم و دنبال تو می آئیم. هر کاری خودت بکنی ما هم انجام می دهیم. عاشقان اهل محاسبه نیستند، اهل معامله هم نیستند.

همه زیبائی آن به الذین یومنون بالغیب است؛ این انتخاب عاشقانه است؛ والا اگر شهود شد و انسان نفع و ضرر را تشخیص دهد همان را انجام می دهد؛ عقل محاسبه گر و معامله گر در این مواقع مشکلی ندارد.  می دانید چرا ما قرآن داریم نهج البلاغه داریم پیامبر و دوازده امام و  پانصد و پنجاه هزار جمله آسمانی داریم ولی وقتی نگاه می کنیم می بینیم با بقیه دنیا فرقی نداریم. مثل بقیه قاطی بقیه داریم زندگی می کنیم؛ تازه سر جمع که حساب کنیم نسبت به خیلی جوامع مشکلات اقتصادی، اخلاقی، اعتقادیمان بیشتر است. چرا ؟

اگر یکی به شما بگوید اگر دینتان بهترین است خاصیتش کو؟ چه تاثیری داشته است؟ کارهای مهم تان چیست؟ عظمت وجودی تان کجاست؟ با انسان های دیگر چه فرقی دارید؟ آیا اختلاف خانوادگی دارید؟  طلاق هم می دهید؟ در اقتصادتان مشکل هم هست؟ اجحاف و مغبونیت هم هست؟ در جامعه تان معتاد هم پیدا می شود؟  اگر همه جواب ها بله باشد به این جا می رسد که شما هم مثل بقیه دنیا هستید!!

آیا اصلا قرآن را می خوانید؟ این قرآن تان چه می گوید می گوئیم نمی دانیم ما عربی اش را می خوانیم معنی اش را نمی فهمیم! سوال می کند این زیارت هایی مثل زیارت امین الله و دعای کمیل چی می گوید؟ می گوئیم ما نمی دانیم چه می گوید؛ ولی قشنگ است می خوانیم و خوشمان می آید.  

 پس این چیز هائی که می گوئید نظیر نهج البلاغه در زمین و آسمان نیست؛ دوازده الگو و پیشوا و الگو هائی مثل خانم فاطمه ع و حضرت زینب س دارید و مقبره های با عظمت برای این ها می سازید و هزینه می کنید و می روید و می آئید نتیجه اش چه می شود؟ بالاخره تو انسان تغییر می کنی یا نه؟ بالاخره این گلی که می گوئی بویش کو؟ این درختی مثمری که تو می گوئی میوه اش کو؟ این دینی که تو می گوئی خروجی اش چیست؟ می مانیم چه بگوئیم.

واقعیت این است که اول باید بدانیم این ها چه گفته اند؟ راجع به چیزهائی که گفته اند فکر کنیم.

بزرگترین مظلومیت امامان ما این است که آن ها را درک نکرده ایم و معانی جملات شان را نفهمیده ایم! ایشان را دوست داریم آن ها نیز ما را دوست دارند ولی ان طور که می خواهند رفتار نمی کنیم.

ما همانطور که امام راحل را می بینیم علی ع را در آینه ای کوچکتر می بینیم. امام راحل یک جزء بسیار کوچک از علی ع است. این می شود معرفی علی ع و عظمت علی ع

ما اگر امروز مشکلاتی داریم باید بیشتر سعی کنیم تا به خواسته های اهل بیت پیامبر نزدیک تر شویم. اگر ما لایق باشیم  امامان به ما افتخار خواهند کرد همانگونه که به شیعیان شان نظیر سلمان و ابوذر و علامه قاضی و علامه طباطبائی افتخار می کنند.

 

متن کامل سخنرانی دکتر علی مظفری را در ادامه مطلب بخوانید

فایل صوتی سخنرانی دکتر علی مظفری با عنوان چگونه شیعه واقعی باشیم را از اینجا دانلود کنید


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :