معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٤

هُوَ الَّذِی جَعَلَکُمْ خَلاَئِفَ الأَرْضِ وَرَفَعَ بَعْضَکُمْ فَوْقَ بَعْضٍ دَرَجَاتٍ لِّیَبْلُوَکُمْ فِی مَا آتَاکُمْ

(سوره انعام آیه 165)

اوست کسى که شما را در زمین جانشین [یکدیگر] قرار داد، و بعضى از شما را بر برخى دیگر به درجاتى برترى داد تا شما را در آنچه به شما داده است بیازماید.

علت تفاوت بین انسان ها  در آزمایشات الهی

خداوند به بعضی علم بیشتری داده است، به بعضی پول بیشتر و به دیگری قدرت و یا اراده و روح قویتر داده است. بنابراین هر کسی ممکن است از جنبه هایی نسبت به دیگران برتری داشته باشد. آیا این داده های الهی فخر فروشی دارد؟ آیا می توانیم بگوئیم « ربی اکرمن » و به این نتیجه برسیم خداوند ما را تحویل گرفته است؟ خیر .

اینکه یکی روزی اش کم است و یکی زیاد؛ یکی کارش کم است و یکی کارش زیاد است؛ یکی دست به خاک می زند طلا می شود و یکی دست به طلا می زند خاک می شود. یکی دائم دغدغه دارد و در نگرانی  و اضطراب و ناراحتی است و مشکلات دارد و در مقابل یکی کام روا است و همه چیز برایش تسهیل و فراهم است؛ خداوند می فرماید فکر نکنید من به کسی نظر خاصی دارم و یکی را خیلی تحویل گرفته ام و یکی را رها کرده ام و بگویید « ربی اهانن ». خداوند می فرماید این گونه فکر نکنید این ها همه اش آزمایش است.

خدا ما را با چه چیزی آزمایش می کند؟  خدا ما را در آنچه به ما داده است؛  « فِی مَا آتَاکُمْ » ، آزمایش می کند انسان زرنگ به خدا اعتراض نمی کند، چون خدا به تناسب آن چه که داده آزمایش می کند و از ما می خواهد هموزن نعمت هائی که داده در کفه دیگر ترازو « عمل » بگذاریم.

اگر آزمایش ما سخت بوده است به این دلیل بوده است که نعمت ها نیز زیاد بوده است؛ خداوند ایمان و قوام داده است، توان داده است؛ نعمت اهل بیت و امامان معصوم ع را داده است.

با این حال به محض اینکه اراده کنیم از آزمایشات سربلند بیرون بیائیم خدا می فرماید خودم دستت را می گیرم؛  « اللّهُ وَلِیُّ الَّذِینَ آمَنُواْ یُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّوُرِ الی النور»

از همان روزی که هبوط آدم صورت گرفت خداوند فرمود هدایت من به دنبالت می آید؛ هدایت همان حبل الله متین است عُرْوَةِ الْوُثْقَىَ است؛ خداوند می فرماید فقط این ریسمان را بگیر، فقط قبول کن و تصدیق کن این طناب الهی محکم است بگو صدق الله علی العظیم بقیه اش با من.

معصومین ع فرمودند عُرْوَةِ الْوُثْقَىَ ما هستیم. ائمه سلام الله علیه ریسمان هدایت الهی هستند و تاریخ مصرف هم ندارند؛ از نعمت ائمه معصوم ع بالاتر چیست؟ از نعمت کتاب الله و عترتی بالاتر چیست. دو نعمتی که هیچگاه از هم جدا نمی شوند.

بر عکس اگر به جای تصدیق تکذیب کردیم سزای مان جاودانگی در آتش است.

« وَالَّذِینَ کَفَرُواْ أَوْلِیَآؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ أُوْلَـئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ »

چرا ابن ملجم اشقی الناس است؟ چرا کسانی که به هر شکلی با امام حسین ع مقابله کردند شایسته صد بار لعنت هستند؛ به این خاطر که نعمت امام حسین ع را پاس نداشتند.

فایل صوتی سخنرانی دکتر علی مظفری را از اینجا دانلود کنید.

این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :