معارف دینی
قالب وبلاگ

الگو برداری عملی از زندگی حضرت علی ع

ما در باره فضیلت امیرالمومنین ع زیاد خوانده و شنیده ایم . جملات هم بر در و دیوار زیاد است. اگر جامعه ی ما علی وار باشد جامعه ای متعالی و اخلاقی و معنوی و جامعه ای عابد و سالم خواهد بود. اگر بیگانه ای از ما و جامعه ما سوال کند آیا از این بزرگان شما می توان الگو گرفت؟ آیا فائده ای دارند ؟ چه بگوئیم؟

مولا علی ع در زندگی عملی ما کجاست؟

ما باید معصومان ع را نه فقط در دل و زبان بلکه در اقدام و عمل وارد زندگی خود بکنیم. آیا می شود سبک زندگی مان را از علی ع الگو بگیریم؟ آیا سبک ایشان در حوزه های نظامی، قضائی و حقوقی، سبک خانوادگی، اقتصادی، سیاسی و در تعاملات اجتماعی و حتی سبک خود سازی و عبادی و سبک کار عبادی و علمی و تحقیقاتی ایشان در جوامع پیچیده و تکنولوژیک و با حضور شبکه های گسترده امروز قابل پیاده سازی است؟ ما معتقدیم سبک زندگی حضرت علی ع را در اقدام و عمل می شود پیاده و اجرا کرد.

برای اینکه سیره و سبک مولا علی را وارد زندگی امروزی خود کنیم باید تکنولوژی را از آن منها کنیم. تکنولوژی  و دانش در هر دوره ای متفاوت است و دائم در تغییر است. امروز با ابزاری سرو کار داریم که در آن روز نبوده است. ما باید اصول و سبک ها را تا آن جا که دست و گوش و زبان و چشم به کار می آید اختیار کنیم و متناسب با ابزار روز و مقتضیات زمان آن را پیاده سازی نمائیم. می شود اصول اساسی که حضرت علی ع داشتند استفاده کرد و در تمام ادوار آن ها را پیاده سازی کرد. لذا باید خیلی کار کرد و زحمت کشید تا الگوها و سبک های دینی کاربردی شوند و آن ها را وارد اهداف، برنامه ها، شیوه ها، استراتژی ها، و سازوکارها و ارزیابی ها  و همه عرصه های زندگی فردی و اجتماعی و تعاملات بین المللی بکنیم.

 

متن کامل سخنرانی دکتر علی مظفری  را در ادامه مطلب بخوانید

فایل صوتی سخنرانی دکتر علی مظفری را از اینجا دانلود کنید


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٥ ] [ ٤:٠٧ ‎ق.ظ ] [ محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
موضوعات وب
آرشيو مطالب
امکانات وب