معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٥

الگو برداری عملی از زندگی حضرت علی ع

ما در باره فضیلت امیرالمومنین ع زیاد خوانده و شنیده ایم . جملات هم بر در و دیوار زیاد است. اگر جامعه ی ما علی وار باشد جامعه ای متعالی و اخلاقی و معنوی و جامعه ای عابد و سالم خواهد بود. اگر بیگانه ای از ما و جامعه ما سوال کند آیا از این بزرگان شما می توان الگو گرفت؟ آیا فائده ای دارند ؟ چه بگوئیم؟

مولا علی ع در زندگی عملی ما کجاست؟

ما باید معصومان ع را نه فقط در دل و زبان بلکه در اقدام و عمل وارد زندگی خود بکنیم. آیا می شود سبک زندگی مان را از علی ع الگو بگیریم؟ آیا سبک ایشان در حوزه های نظامی، قضائی و حقوقی، سبک خانوادگی، اقتصادی، سیاسی و در تعاملات اجتماعی و حتی سبک خود سازی و عبادی و سبک کار عبادی و علمی و تحقیقاتی ایشان در جوامع پیچیده و تکنولوژیک و با حضور شبکه های گسترده امروز قابل پیاده سازی است؟ ما معتقدیم سبک زندگی حضرت علی ع را در اقدام و عمل می شود پیاده و اجرا کرد.

برای اینکه سیره و سبک مولا علی را وارد زندگی امروزی خود کنیم باید تکنولوژی را از آن منها کنیم. تکنولوژی  و دانش در هر دوره ای متفاوت است و دائم در تغییر است. امروز با ابزاری سرو کار داریم که در آن روز نبوده است. ما باید اصول و سبک ها را تا آن جا که دست و گوش و زبان و چشم به کار می آید اختیار کنیم و متناسب با ابزار روز و مقتضیات زمان آن را پیاده سازی نمائیم. می شود اصول اساسی که حضرت علی ع داشتند استفاده کرد و در تمام ادوار آن ها را پیاده سازی کرد. لذا باید خیلی کار کرد و زحمت کشید تا الگوها و سبک های دینی کاربردی شوند و آن ها را وارد اهداف، برنامه ها، شیوه ها، استراتژی ها، و سازوکارها و ارزیابی ها  و همه عرصه های زندگی فردی و اجتماعی و تعاملات بین المللی بکنیم.

 

متن کامل سخنرانی دکتر علی مظفری  را در ادامه مطلب بخوانید

فایل صوتی سخنرانی دکتر علی مظفری را از اینجا دانلود کنید


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :