معارف دینی
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: محمودی نژاد- میرمحمدی - خجسته صفا - پنجشنبه ٢٠ آبان ۱۳٩٥

عنوان دعای یازدهم صحیفه سجادیه « بِخَوَاتِمِ الْخَیْر» می باشد؛ امام سجاد ع در این دعا ضوابط عاقبت به خیری را بیان می کند.

امام سجاد ع در دعای یازدهم صحیفه سجادیه ضوابط عاقبت به خیری را بیان می کند

می فرمایند یَا مَنْ ذِکْرُهُ شَرَفٌ لِلذَّاکِرِینَ ای آن کسی که یاد او باعث شرافت شخص ذاکر می شود

  1. چگونه یاد خدا باعث شرافت شخص ذاکر می شود؟
  2. برای ذاکر بودن باید چه کار کنیم؟

پیامبر در توضیح آیه 152 سوره بقره می فرماید: فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ یعنی مرا به یاد آورید با اطاعت و عبادت تا شما را یاد آورم

و در ادامه می فرمایند:

« ای بندگان اگر شما با اطاعت و عبادت خود خدا را یاد کنید خدا نیز با چهار چیز شما را یاد می کند. اولا با نعمات خود شما را یاد می کند ثانیا با احسان و ثالثا با رحمت خودش و رابعا رضوان و خشنودی خودش را نصیب می کند»

نکته :

وقتی من خدا را یاد کردم، خدا نیز مرا یاد می کند. و اگر خدا مرا یاد کند و همنشین همیشگی من باشد من عاقبت به خیر خواهم شد. لازمه عاقبت به خیری در این است که من نیز در ذکر و یاد خدا مداومت داشته باشم.

اگر من مستمرا یاد خدا کنم خدا مستمرا مرا با رحمتش یاد می کند و رحمتش شامل من می شود و اگر با همین حال از دنیا بروم عاقبت به خیر از دنیا رفته ام.

متن سخنرانی حجت الاسلام اعوانی را در ادامه مطلب بخوانید

فایل صوتی سخنرانی حجت الاسلام اعوانی را از اینجا دانلود کنید


ادامه مطلب ...
این وبلاگ کوششی است از جمعی دوست دار اهل بیت که می خواهند در تب و تاب زندگی مادی مخاطب شکوه پیامبر در آیه «یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً » نباشند. جمع صمیمی ما ماهانه در قالب هیئت امام زمان به پای سخن اهل معنا می نشیند تا معارف دینی را به جان بشنود در آیات تدبر کند و به آموزه های دینی عمل نماید.
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :