جلسه بیست و ششم - تهاون در نماز یعنی چه؟

ما چه کار کنیم که زندگیمان زهرایی شود؟

زهرا یعنی نور . ما چه کنیم که زندگیمان فاطمی شود و براساس آن به این زندگی فاطمی تداوم ببخشیم ؟ در این مورد می خواهیم صحبت کنیم . باید مراجعه کنیم به شخصیت حضرت زهرا . این حرف غلطی است که حضرت زهرا الگوست برای زنان ما . و یا زهرای مرضیه الگوست برای همه ما . بلکه حضرت صدیقه طاهره الگوست برای امامان معصوم . این حرف را امام حسن عسگری می فرمایند: ما حجت خداوند برشما هستیم وجد ما حضرت فاطمه حجت خداوند برما. ما درمشکلاتمان به حضرت زهرا متوسل می شویم . این ها معنا دارد . حد ما به اندازه ای نیست که ایشان برای ما الگو باشد و از شخصیت ایشان بهره برداری کنیم . این جمله خود امام زمان است که فرمود : مادر برای من الگوست . که برای این جمله منبرها باید رفت .

ما چگونه حضرت زهرا را در زندگیمان وارد کنیم و بهره ها از ایشان ببریم ؟ وقتی می گوبیم ایشان الگوست برای امام به این معنی نیست که ما نمی توانیم از ایشان بهره ببریم. هرکس به اندازه خودش بهره می برد . و بهره کامل را امام معصوم . از صحبت های یک سخنران یک نفر 10% بهره برداری می کند نفر دیگر99% درصد . علامه طباطبایی می گوید وقتی شهید مطهری در کلاس درس من حاضر می شد. از خوشحالی به رقص می آمدم من یک پرانتز اینجا باز کنم: ( این جمله امام که فرمود کتاب های شهید مطهری بدون استثنا برای جوانان ما مفید است. این جمله از امام ، عارف بی بدیل قرن خیلی معنی دارد. و بعد هم فرمودند شهید مطهری پاره تن من بود . این ها مبالغه نیست).

من با یک جمعی یک کارتحقیقی انجام داده و خدمت آقای جوادی آملی برده بودیم . تحقیقی در مورد کتاب اخلاقی امام انجام داده بودیم . بعد از اینکه درمورد این کار به ایشان توضیح دادیم گفتیم می خواهیم تحقیقی هم در مورد عرفان امام بزنیم. تا من این جمله را گفتم ، بلافاصله ایشان به میان حرف من آمدند و فرمودند : نه آقا ، نه ! عرفان امام را امثال ما 50 سال بعد ممکن است چیزهایی از آن بفهمند . امام خمینی در عرفان بدیل نداشت . در کتاب مصباح ، به یک مناسبتی از ابن سینا صحبت می کنند . در مورد او می گوید:" واو،هیچکس مثل و مانند و همتای او نیست ". کتاب های ابن سینا الان مقطع دکترا تدریس می شود و دانشجویان درفهم آن مشکل دارند . با اینکه امام این جمله را درمورد ابن سینا گفته ، نفرموده که کتاب های ابن سینا بلا استثنا برای جوانان مفید است ولی در مورد شهید مطهری این جمله را گفته . این حرف ، خیلی مهمی است .

ما چگونه حضرت زهرا (س) را به زندگی خود وارد کنیم تا زندگیمان زهرایی شود و بهره از وجود ایشان ببریم ؟ مردم چه کار می کنند؟ بعضی ها نام ایشان را تابلو کرده و به دیوار خانه می زنند و هر روز صبح به آن سلام می دهند . این کار خوبی است. بعضی ها صدقه می دهند. بعضی ها تسبیحات حضرت زهرا را می گویند .

نکته: (یک توضیح در مورد این ذکر بدهم . تسبیحات حضرت زهرا ذکری است که امام باقر (ع) فرمودند: اگر می خواهید شقی و بدبخت نشوید به تسبیحات مادرما زهرای مرضیه مداومت داشته باشید و امام صادق (ع) فرمودند: تسبیحات مادر ما فاطمه زهرا بعد از فرایض برای من بهتر از هزار رکعت نماز است. هزار رکعت نماز امام صادق که اگر 2 رکعتش را ما بخوانیم بهشت برما واجب می شود. یعنی نماز صحیح و قبول . ببینید چه فضیلتی در این ذکر هست که ما به راحتی آنرا از دست می دهیم . این تسبیحات را حتما با آرامش بگویید)

بعضی ها روضه خانوادگی برگزار می کنند . یک نفر حدیثی از ایشان خوانده و به احترام حضرت زهرا در زندگی به آن عمل می کند . هرکسی کاری می کند. امام زمان هم کاری انجام می دهد. آرزوی امام زمان است که زندگیش زهرایی شود . چون می فرماید الگوی من مادرم زهرای مرضیه است.

حال ما برای اینکه زندگیمان فاطمی شود متوسل می شویم به یک حدیث از حضرت زهرا(س) و آنرا بیان می کنیم .

ایشان می فرماید: از پدرم رسول خدا پرسیدم : پدرجان ،وضعیت کسی که درنمازش تهاون دارند چگونه است؟( تهاون در نماز یعنی کم توجهی به نماز . به اوقات نماز ، به احکام نماز و دیگر مواردی که به نماز مرتبط است. مردم در مورد پول اصلا تهاون ندارندبا حواس جمع پول در می آورند و خرج می کنند) نپرسیده پدرجان وضعیت کسی که اقامه نماز نمی کند چه می شود؟ کسی که نماز نمی خواند که بدبخت است حرفی در آن نیست . پیامبر به دخترش فاطمه پاسخ می دهد: ( گوش کردن به این حرف می شود زندگی زهرایی) خداوند آن فرد را به 15 مصیبت مبتلا می کند . حالا هی می پرسند چرا دعای ما مستجاب نمی شود؟ در جواب می گویند به مصلحت نیست. این پاسخ درست است اما کامل نیست . این یکی از دلایل کوچکش است. هزار دلیل دیگر دارد.

اولین بلا

اولین اثر تهاون در نماز برداشته شدن" برکت از عمر" است. این به معنی کاهش طول عمر نیست . شیخ عباس قمی عمری نداشت ولی یک کتاب نوشته به نام مفاتیح الجنان که درهمه خانه ها هست. این برکت در عمر است. علامه مجلسی کتاب بحار رانوشته که 120 جلد است. این برکت درعمر است نه اینکه کسی 120سال عمر کرده و حتی یک دوره بحاررانخوانده هرچه برسد به نوشتن . روی "برکت درعمر" فکرکنید .

بلای دوم

از پیامبر پرسیدند برکت درمال یعنی چه ؟ درپاسخ، پیامبر مثالی زدو فرمود: گوسفند درسال یکبار زایمان می کند وهر بار هم یک بره به دنیا می آورد . سگ در سال دو بار زایمان میکند و هربار هم حداقل 6-7 بچه.

به طور طبیعی شما باید گله های سگ را ببینید که یک یا دو گوسفند در کنارآن است ولی در واقع برعکس

است.

گله های گوسفند را می بینید و یک یا دو سگ درکنار آنها چون خداوند برکت را در ذات گوسفند قرار داد واز ذات سگ برکت را گرفت . مال حرام اینگونه است . فزونی دارد ولی برکت ندارد. روی مفهوم" برکت در روزی" فکر کنید . تهاون درنماز انسان را بیچاره می کند.

بلای سوم

با یک واسطه از قول کسیکه شهرام جزایری را بازجویی کرده بود برای من نقل شده که شهرام جزایری گفته بود از طرف پسر آقای بهجت با ایشان ارتباط برقرار کردم و مرا به قم دعوت کردند. من هم یک پول زیادی آماده کرده وکف دستم گذاشتم که وقتی ایشان را دیدم جلو رفتم و پول را در دست آقا قرار دادم . آقای بهجت نگاهی به من انداخت و فرمود: برو توبه کن وسه بار این جمله را تکرار کرد و پول را نگرفت. جزایری گریه می کرد و می گفت ایکاش توبه کرده بودم. نور مومن اینست . انسان می بیند(ایکاش می توانستم برخی حرفها را بزنم ولی می ترسم برداشت سیاسی شود دقت کنید که واقعا چه کسی جامعه را رهبری می کند و چه کسانی حرفهایی را نادانسته می زنند چون نمی دانند چوب آنرا می خورند. اگر بدانند و بزنند که بیچاره می شوند.) از این پولها به حساب دفتر رهبری هم ریخته بودند و ایشان چک کرده و فرمودند که این پول را برگردانید. از کجا می فهمند اینها؟ مومن با نور حرکت می کند . و خداوند این نور را از کسانیکه در نماز تهاون دارند می گیرد. نوری که در این جامعه ما خیلی به آنها نیاز داریم.

بلای چهارم

بلای پنجم

بلای ششم

کسی تعریف می کرد که پیش از زیارت مکه مکرمه خدمت آیت ا... بهاالدینی رسیدم تا خداحافظی کنم. از ایشان درخواست کردم که راهی به من نشان دهد که حال خوبی در آنجا داشته باشم. ایشان فرمودند متوسل به امام زمان شوید، انشاء ا... حال خوبی پیدا خواهید کرد. من با اینکه برای بار16 هم بود که مشرف می شدم اینبار حال خیلی عجیبی داشتم. گریه ار ما منقطع نمی شد. خیلی حال خوبی داشتم. (از خداوند این حال خوب را بخواهید. در دعای ابوحمزه ثمالی 14 بار کلمه لَعَلّّ آمده است. خدایا چرا حال خوب مرا درنماز گرفتی ؟ شاید با یاوه گویان نشست و برخاست دارم ، همنشینی با این افراد، کی از دلایل نداشتن حال خوب در نماز است. امام سجاد در این دعا راه های حال پیدا کردن در نماز را به ما یاد می دهد.) در بازگشت عبایی برای آقا خریدم و به دیدارایشان رفتم و گفتم که حال خیلی خوشی داشتم.(آیت ا... بهاء الدینی اعجوبه ای بود. علمای عصر حاضرمی گویند هرکس می خواهد بوی امام زمان را استشمام کند از جلوی منزل ایشان عبور کند) آقا فرمودند بله. هرجایی که امام زمان حضور داشته باشند حال انسان خوب می شود. امام زمان با کاروان شما بود . آن شخص ادامه می دهد که من دوباره شروع به گریه کردم . آقا ادامه دادند که امام زمان با کاروان شما بود. آن شخص ادامه می دهد که من دوباره شروع به گریه کردم. آقا ادامه دادند که امام زمان در مکه جلسه ای تشکل داده و در آن جلسه به با اشاره مستقیم برای آقای فخر تهرانی دعا کردند. پرسیدم آقا اجازه می دهید به آقای فخر بگویم؟ پاسخ دادند اگر در این گفتن هدایتی است به ایشان بگویید. از خدمت آقا مرخص شدم به نزد آقای فخر تهرانی که یک کاسب بود رفتم و جریان ر برایش تعریف کردم. آقای فخر پاسخ داد که مادر من مریض بود و برای پرستاری از او 14 روز کرکره مغازه پایین بود ومن از او پرستاری می کردم. فکر می کنم دلیل محبت امام زمان این باشد. این داستان از کتاب آیات بصیرت ، خاطرات آیت ا... بهاالدینی نقل شد.

امام صادق می فرماید: آنهایی که دل در گروی مادر ما زهرای مرضیه دارند او را مادرصدا بزنند. و فرمودند: او مادر مومنین است. به خدا قسم من نیت کردم مومن شوم تا مادرم حضرت زهرا باشد. هرکس مومن شدو پیشانی دربرابر خداوند سایید،مادرش حضرت زهراست. هنگام ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا ، پیامبر دست فرزند خود را در دستان امیرالمومنین قراردادو فرمود: علی جان این هدیه خداوند به توست. با هدیه چه کردند! برای صورت گرفتن این ازدواج علی (ع) یک اسب و یک شمشیر ویک سپر داشت. پیامبر فرمود دو تای اول بدرد جنگ می خورد ولی سپر بدرد تو نمی خورد. سپرت را بفروش و خرج عروسی رابده. زهرای مرضیه بدهکار امیرالمونین شد با این سپر خود را سپر امیرالمونین کرد. تمام ویژگی حضرت صدیقه طاهره اینست که فدای ولایت شد. سپر ولایت شد. فقط اینبار سپر شکست و بدهم شکست. نگید مادر ما را کشتند . بگویید مادر ما را زدند بعد کشتند.

علامه امینی از مدینه که تشریف آوردندطلبه ها دورش را گرفتند و پرسیدند چه خبر؟ ایشان گریه کردند و پاسخ دادند: به خدا قسم صدای ناله های مادرم زهرای مرضیه را الان در مدینه می شنیدم.

وقتی امیرالمومنین زهرای مرضیه را درقبر گذاشتند نگاهی به قبر پیامبر کردند(خطبه 252 نهج البلاغه را حتما بخوانید . روضه است از قول امیرالمومنین به روایت امام حسین (ع) )ویک جمله ای گفتند: یا رسول ا... ، حال ما را از دخترت جویا شو و او را سوال پیچ کن چون زهرا به این آسانی حرفی نمی زند.

به زودی دخترت تو را خبر خواهد کرد که چگونه او را شکستند ، عجب تعبیری ، امیر المومنین به ستوه آمده و آه می کشد و می گوید : ای خدا ای کاش علی را هم ببری. والسلام .

: خیلی تکان دهنده است. کسی که درنماز تهاون دارد بهره ای از دعای صالحین نمی برد. یکی از صلحا درعالم امام زمان است. دعای امام زمان شامل حالش نمی شود. دعای امام زمان رحمت خداوند است ولی مانند اینست که زیر باران رحمت الهی ، کاسه ما به پشت باشد. هیچ آبی داخل نمی شود آیا خداوند باران نفرستاده است. رحمت خداوند هر لحظه هست و دائمی است چون او رحمن و رحیم و فیاض است. من باید کاسه خود را درست بگیرم . من باید ظرفیت داشته باشم . اگر کسی تهاون در نماز داشته باشد، کاسه او دمر است. بهره ای از دعای حتی امام زمان هم نمی برد. : دعایشان بالا نمی رود. چرا دعا مستجاب نمی شود؟ شاید مصلحت نیست. ولی تهاون در نماز باعث می شود که دعا اصلا بالا نرود. مثل سقفی یا دیواری اجازه عبور به دعا نمی دهد. می دانید نتیجه اش چه می شود؟ یک خانمی به من گفت: من دیگر خدا و پبغمبر و دین و ایمان را قبول ندارم چون هرچه دعا کردم که بیمارم شفا بگیرد دعایم مستجاب نشد و مریضمان مرد. پاسخ دادم که مهم تر از آن مریض اعتقادات تو است که مرده چون انسان که بالاخره می میرد. چون اشتباه فهمیدی. مگر قرار است هر کس گریه کرد دعایش پذیرفته شود؟ ابنها حساب و کتاب دارد. تمام سنت الهی علت و معلول است. قانون علیت درتمام عالم هست. دردعا همینگونه است. علت بالا نرفتن دعا، تهاون درنماز است. : در ادامه می فرماید: هر عملی هم که انجام دهند اجروپاداشی ندارد. نه اینکه پاداشی ندارد ولی اجری که می برند دندان گیر نیست . مثل کسی که معامله ای می کند ولی سود ریادی بدست نمی آورد. پاداش می گیرند ولی چیز بدرد بخوری نیست. : خداوند سیمای صالحین را از قیافه آنها می گیرد. (یکی از بزرگان می گفت با بی نمازنه معامله کنید ونه با آنها وصلت کنید. کسی که تهاون در نماز دارد هم خیلی تفاوت با بی نماز ندارد) دیگر قیافه آنها به قیافه انسانهای شایسته نمی خورد . عکس این مطلب هم صحیح است. یعنی اگر کسی تا امروز تهاون در نماز داشته از حالا تصمیم بگیرد که دیگر به نیت حضرت زهرا (س) نمازهای خود را با توجه بخواند ، نورانیت را در زندگی خود درک خواهد کرد. اصلا مومن اینگونه است. می گویند مومن با نورش در زندگی حرکت می کند. : خداوند برکت را از روزیش می گیرد. روایت داریم که مال حلال برکت می آورد و مال حرام برکت را از رزق می برد. کسی که دنبال مال حلال است خمسش را می دهد چون اگر ندهدمالش می شود حلال مخلوط به حرام و برکت مال را می برد.

: پیامبر می فرماید: کسی که تهاون در نماز دارد(تهاون یعنی سبک شمردن ، بی توجهی کردن ،سستی کردن در نماز) خداوند برکت را از عمرش می برد. برکت بافزونی فرق دارد . امام صادق (ع) فرمود مال دزدی فزونی می آورد ولی برکت نمی آورد. یعنی چه؟ مثالی می زنم . اساتید دانشگاه در سال ،4 یا 5 پایان نامه بیشتر نمی توانند بردارند به عنوان استاد راهنما. به ازای هر رساله هم یک میلیون تومان می ریزند به حساب استاد. یکی ازاساتید در سالی که مدیر گروه بود 15 پایان نامه برداشته بود . به او گفتم آقای دکتر این خلاف قانون است نمی شود دزدی است. پاسخ داد: ساده ای شما . دزدی چیست؟ مرا مسخره کرد.(چقدر ما از قرآن دور هستیم ) دقیقا این واقعه را قرآن بیان کرده است که : مومنان وقتی تذکری درمورد قیامت و خدا می دهند، گناه کاران آنها را مسخره می کنند. سپس می فرماید در قیامت اینها باهم روبرو می شوندو... . خداوند روی این موضوع خیلی حساس است که کسی مومن را مسخره کند . آن دکتر بازنشسته شد. دو پسر داشت. یکی از آنها در آمریکا تحصیل می کرد و دیگری همینجا بود . بعد از 2 سال به دفتر کار من آمد و بدون مقدمه (پیرمرد 65 ساله ) شروع به گریه کرد. بعد از چند دقیقه شروع به صحبت کرد که آن پسرم که در آمریکا تحصیل می کرد در کما است. در حین الواتی و مستی تصادف کرده و به کما رفته. پسر دوم من هم معتاد تزریقی شده و هر روز و هرشب در خانه جنگ ودعوا داریم سر پول . من دو میلیون ونیم حقوق می گیرم . می گوید برای شما پیرمرد و پیرزن 500 هزار تومان کافیست بقیه حقوقت برای من است . من هم مجبورم بدم. یکی از اثرات مال حرام اینست. این در دنیاست. این مثال معنای حرف امام صادق است که مال حرام فزونی می آورد ولی برکت نمی آورد.

/ 0 نظر / 53 بازدید