جلسه چهل و یکم- رابطه محبت و تبعیت

با توجه به مناسبت ایام در این جلسه در مورد امام رضا (ع) و کریمه اهل بیت حضرت معصومه صحبت می کنیم.

حدیثی از امام حسین (ع) که از ابان ابن صعلب که یکی از شاگردان خاص ایشان بود نقل شده است. امام حسین به ابان فرمود : هر کس ما اهل بیت را دوست داشته باشد از ما است. ابان پرسید : از شما اهل بیت است ؟ امام سه بار با تاکید پاسخ دادند بله از ما اهل بیت است. ابان می گوید امام تعجب مرا دید فرمود : مگر این جمله از صالح پیامبر را در قرآن نخوانده ای که می گوید : هر کس از من پیروی کند از من است.

نتیجه گیری ین است که : "محبت به اهل بیت یعنی پیروی از ایشان". یعنی اگر من محب امام حسین هستم باید تابع ایشان باشم و خیلی از موارد است که تبعیت در آن مشکل است. در جاهایی که علی رغم منطبق بودن دستور امام با عقل و فطرت, ما حکمت آن را نفهمیم و عقل ما دلیل آن را درک نکند تبعیت خیلی مشکل است. به همین دلیل است که پیامبر می فرماید سوره هود مرا پیر کرد پرسیدند کدام آیه؟ فرمود آن آیه که می گوید: همانگونه دستور یافته ای استقامت کن و هر که با تو توبه کرده است هم اینطور باشد(آیه 112سوره هود) . یعنی استقامت آن طور که خدا گفته ارزش دارد و گرنه هندوها هم استقامت می کنند. پس یکی از مهمترین مصادیق محبت تبعیت است. قرآن در آیه 31 سوره آل عمران از قول پیامبر می فرماید: اگر خدا را دوست  دارید از من پیروی کنید.

امام رضا (ع) فرمودند هر کس که مایل است که خدا بدون واسطه و از روی رحمت به او نظر کند باید آل محمد را دوست داشته باشد و از دشمنان آنها بیزاری جوید.(بحار جلد 69 ص 253)

روی جمله اول این حدیث فکر کنید که نگاه بدون واسطه خداوند از روی رحمت یعنی چه؟

هر کس وارد حرم امام رضا (ع) شود (با توجه یا بی توجه ، با معرفت یا بی معرفت  ، با محبت یا بی محبت) حتما  امام هدیه ای به او می دهد . آقای نخودکی می گوید که من درمکاشفه ای دیدم که وجود مقدس امام به استقبال زوارشان می آیند.

می گویند شخصی پیش پیامبر رفت و عرض کرد یا رسول ا... به من قرآن یاد بده . پیامبر شروع به خواندن سوره زلزال کردند تا رسید به دو آیه آخر که می فرماید: هرکس ذره ای نیکی کند آنرا خواهد دید و هرکس ذره ای بدی کند آنرا خواهد دید. قرآن نمی گوید اثر کارش را می بیند. می گوید ذره ای کار نیک یا بد را خواهد دید. یعنی هر عملی که در این دنیا انجام می دهید تمثل و تجسمی در برزخ و قیامت برای خود در ست می کنید. امام باقر (ع) می فرماید: مراقب اعمال خود باشد که این اعمال شما را به حیوان شبیه می کند. بپرهیزید از ببر و پلنگ و گاو و شیر شدن. مردی پرسید یعنی چه؟ امام پاسخ دادند: هر عملی شما را شبیه به حیوانی می کند و شما ممکن است با انجام اعمال مختلف حیوانی مرکب از این حیوانات شوید که در این دنیا هم وحشتناک است چه رسد به جهان آخرت. پیامبر وقتی آن آیه را خواند (آیه آخر سوره زلزال )آن شخص شروع کرد به گریه کردن و گفت ا ی رسول خدا کافیست و برگشت. پیامبر فرمود او رفت در حالی که فقیه شد یعنی ما همین یک آیه عمق در دین پیدا کرد.

ابن شهر آشوب در مناقب جلد4 صفحه 341 از قول ابن یسار می گوید: من در کنار امام بودم که شخصی را داشتند تشییع می کردند امام بلافاصله رفتند و زیر تابوت را گرفتند و هنگام دفن دست روی سینه او گذاشتند و فرمودند : نگران نباش ، از این به بعد آسانی و راحتی با تو خواهد بود . من پرسیدم که شما این فرد را از کجا می شناختید؟ امام پاسخ دادند: آیا نمی دانی اعمال شیعیان هر صبح و شام به ما عرضه می شود اگر در اعمال آنها تقصیر مشاهده کنیم برای آنها طلب عفو وبخشش می کنیم و اگر پرونده آنها عالی و خوب باشد، توفیقات بیشتر برایشان می خواهیم و خدا را شکر می کنیم.

عبدا.. ابن عبان می گوید من نزد امام رضا رفتم واز ایشان خواستم که برای من وخانواده ام دعا کنند. امام فرمودند : مگر دعا نمی کنیم . به خدا که اعمال شما هر روز و شب برمن عرضه می شود. وقتی امام تعجب مرا دیدند فرمودند : آیا این آیه را نخوانده ای که می گوید : هر کاری انجام دهید، به زودی خدا و پیامبر او و مومنان خواهند دید. (سوره توبه آیه 105 ). اولیاء کوچک خدا عمل ما را می بینند ، امام که جای خود دارد. یکی از شاگردان رجبعلی خیاط می گوید که روزی در اتوبوس خانم بد حجابی را دیدم و چشم به او دوختم و استغفار نکردم. وقتی خدمت شیخ رفتم برای درس اخلاق دیدم استاد به من توجهی ندارد و کم محلی می کند . پس از پایان درس نزد استاد رفتم و پرسیدم چرا به من نگاه نمی کنید؟ مگر من خطایی کرده ام ؟ پاسخ دادند بله خطا کرده ای. تا این را گفتند یاد آن مورد افتادم و دردل استغفار کردم پس از استغفار ایشان به من نگاه کردند. من پرسیدم شما چطور متوجه شدید ؟ پاسخ دادند در صورت تو سیمای یک زن بد حجاب بود که دیده بودی و استغفار نکرده بودی. پس از استغفار سیمای او پاک شد.

استغفار خیلی اثر دارد و پیامبر می فرماید من روزانه 70 بار استغفار می کنم. شخصی از امام رضا خواست دعایی به او یاد دهد که در دنیا و آخرت بدردش بخورد. امام به او نوشتند: سوره قدر را بسیار تلاوت کن(تلاوت این سوره در رکعت اول مستحب است)و لب هایت را با استغفار تازه نگه دار. یعنی استغفار وجود انسان را تازه نگه می دارد نگویید ذکر بدون توجه چه اثری دارد. ذکر بدون توجه هم اثر دارد.

امام رضا (ع)فرمودند : بهشت پاداش صابرین است. وقتی قیامت می شود خداوند ندا می دهد. صابران کجا هستند؟سپس ادامه دادند: عده ای از صف جدا شده و بدون حساب وارد بهشت می شوند .

این بی حساب معنا دارد. اگر می خواهید بفهمید که حساب کتاب چقدر سخت است همین امشب قبل از خواب به مدت 3 دقیقه اعمال خود را محاسبه کنید(از روشهای سیر وسیلوک علامه طباطبایی)بعد از محاسبه خودمان خودمان را به جهنم می فرستیم.

بسیار کار سختی است. اولین اثرش اینست که خواب انسان می پرد. این برای یک روز است . تازه خودتان دارید محاسبه می کنید. حالا ببینید حساب خدا چگونه است؟ اگر خداوند بخواهد با عدالتش با ما برخورد کند بیچاره ایم.

ادامه حدیث (سند حدیث :کتاب فقه الرضا باب 10)ملائکه از آن عده می پرسند : شما چه کردید که بدون حساب وارد بهشت می شوید؟ پاسخ می دهند که ما در طاعت خداوند صابر بودیم. بعضی از اطاعت ها سخت است. مثلا چادری بودن در جامعه امروزی سخت است. حتی بعضی از اساتید در دانشگاه ها دانشجویان چادری را مورد تمسخر قرار می دهند ولی انسان صابر برای خدا اطاعت می کند. و همچنین در انجام ندادن گناهان صابر بودیم. گناه نکردن سخت است ولی انسان صابر به خاطر خدا گناه نمی کند . پیامبر فرمودند جوانی که درمعرض گناه قرار می گیرد و بخاطر خدا گناه را ترک کند مثل او مانند پیغمبر است در بین مردم عادی. پس طبق گفته امام رضا (ع) کسی که در طاعت خداوند و ترک معصیت صابر باشد. بدون حساب وارد بهشت می شود.

/ 0 نظر / 78 بازدید