جلسه چهل و ششم- آیا می شود امام زمان ع را دید؟

امروز روز میلاد امام حسن عسگری است ومن تصمیم گرفتم در این آخرین جلسه سال 90 ، گفتگویی در مورد امام زمان (ع) داشته باشیم.

خیلی حرف ها در مورد امام زمان شنیده ایم مثلا اینکه اصلا امام زمان را می شود دید یا نه؟ کتابی هست به نام م‍ک‍ی‍ان‌ ال‍م‍ک‍ارم‌ ف‍ی‌ ف‍وائ‍د ال‍دع‍اء ل‍ل‍ق‍ائ‍م‌ (ع) که نویسنده آن آقای محمد تقی اصفهانی است. این کتاب با اشاره خود حضرت ولیعصر نوشته و تالیف آن داستان خیلی جالبی دارد و به فارسی هم ترجمه شده است.

حتما این کتاب را در خانه های خود داشته باشید و مطالعه کنید که در آن نکات خاصی در مورد دعا کردن برای حضرت مطرح شده است.

زمانی در جبهه و جنگ و قبل از علمای بزرگ ربانی آرزوی دیدار امام زمان را داشتند . اکنون به دلایلی این حرف ها بین مردم خیلی کمرنگ شده است. کتابی به حضرت آیت ا... بهجت دادند که درمورد دیدار با امام زمان بود. نگاهی به این کتاب کردند و فرمودند نویسنده بسیار خام است. بعضی ها با امام زمان پلوکباب می خورند.! (کتاب در محضر استاد جلد 1)

چه عشقی باید به امام زمان داشته باشیم و چگونه باید با ایشان ارتباط برقرار کنیم که همیشه خود را سر باز لایق ایشان بدانیم؟ یکی از بزرگان می فرمود که اگر دیدی یک عالم ربانی را تشیع جنازه می کنند حتما خودت را برسان. پرسیدم برای چه؟ پاسخ دادند : مطمئن باش که امام زمان در آنجا حضور دارند و سپس ادامه دادند که درتشیع جنازه آیت ا... گلپایگانی به من اجازه تشرف دادند و من ایشان رادیدم.

امام زمان وجود مقدسشان بنابر احادیث قوی و مستند بین ماست. باید با امام زمان ارتباط داشته باشیم و این ارتباط به گونه ای باشد که پیوسته نباشد و پس از مدتی آنقدر دور شویم که به حضور توجهی نداشته باشیم. این خیلی خطرناک است . یکی از بزرگان از قول امام زمان می گفت که اگر مردم به اندازه لیوان آبی

ابوجهل و ابولهب ها امام زمانشان(پیامبر خاتم ) را دیدند ولی ما هنوز ندیدیم. نا کام کسی نیست که در جوانی ازدواج نکرده از دنیا برود . ناکام کسی است که 50 ، 60 ساله شود و بمیرد و امام زمانش را نبیند.

پروفسور کربن خدمت آیت ا... علامه طباطبائی می رسد . علامه از او دلیل مسلمان شده و شیعه شدنش را می پرسند . پاسخ داد: من همه مذاهب را بررسی کردم. تنها مذهبی که اعتقاد به امام زنده دارد شیعه است و فقط این مذهب است که ترتیب دارد یعنی دین پویایی است. همانطور که می دانید اعتقاد همه مکاتب بشری و الهی اینست که مصلح جهانی خواهد آمد اما هرکسی اسمی برای ایشان دادند. مثلا زرتشتی ها می گویند سوشیانت می آید. مسلمانان هم می گویند فردی به نام مهدی می آید که از نسل پیامبر اکرم و حضرت زهرا (س) است. اما شیعه
می گویند مهدی هنوز به دنیا نیامده طبق اعتقاد شیعه امام زمان برای همه حضور دارند وبرای بعضی ظهور وبه همین دلیل اتفاقاتی در شیعه می افتد و پرفسور کربن می گوید به این دلیل تشیع را انتخاب کردم.

من از یکی از بزرگان پرسیدم که چطور می شود که یک جوان 18 ساله جبهه ای حرف هایی می زند شبیه حرف های آیت ا... بهجت . جمله بسیار عبرت آموزی فرمود : امثال ما سیر و سلوک می کنیم که عبودیت پیدا کنیم.

ولی آن جوان جبهه ای ، به جبهه رفته بود که تمام وجودش یعنی حتی آن چیزی که باعث سیر وسلوک می شود را بدهد. یعنی هیچ حجابی نداشت. به همین دلیل ره صد ساله را یک شبه طی کردند.

کتابی که در جلسه گذشته خدمت شما معرفی کردم واین جلسه تقدیم شما می شود را بخوانید و ببینید که چه مطالبی از مناجات این جوانان نوشته است. امام ، این پیر می فروش می فرمایند که یک عمر نماز خواندید خدا قبول کند. یکبار هم وصیت نامه شهدا را بخوانید که تن انسان را می لرزاند. چرا شهدا به این مرتبه رسیده اند؟ چون به یکباره از همه چیزشان گذشته اند . و این خیلی مهم است که انسان بتواند بگذرد حتی از آخرتش. این حرف به دهن من زیاد است ولی چون خواندم می گویم.

شهید مجتبی و شهید جواد رفیق خیلی صمیمی هم در جبهه بودند. در جبهه مرگ در دوقدمی ما نبود بلکه مرگ با ما بود.(ما الان خیلی از مرگ فاصله گرفته ایم . این جمله مرگ ناگهانی بسیار بی معنی است. همه مرگ ها گهانی است. مرگ ناگهانی نداریم) در جبهه با مرگ دست و پنجه نرم می کردند و برای شهادت گدایی می کردند ، التماس می کردند. جواد که شهید شد ،مجتبی مثل مرغ سرکنده بالا و پایین می پرید و می گفت جواد نامردی کرد و رفت.

آن روزها یک گردان 300 نفره به خط می زد و 30 نفر آنها باز می گشتند و یک نفر هم افسرده نمی شد. الان می گویند غسال خانه را نگاه نکنید چون افسردگی می گیرید. این ها همه غلط وسوغات غرب است.

باید مرده را دید و متنبه شد. چرا بچه جبهه ای افسرده نشده. 270 نفر رفیق نماز شب خوان که از برادر به  هم نزدیک تر بودند می رفتند و کسی افسرده نمی شد. ولی این مجتبی برخلاف همه خیلی ناراحتی می کرد . یک شب ساعت 2 -3 مجتبی از خواب پرید و همه را بیدار کرد . من خودم دیدم که موهای بدنش سیخ شده بود و با اشک برای همه تعریف کرد که مجتبی را دیده است. می گفت از او پرسیدم چه خبر؟ جواب های سر بسته می داد و می گفت تو نمی فهمی که چه خبر است اینجا . پرسیدم ما هم شهید می شویم ؟ تبسمی کرد وپاسخ داد انشاء ا.. بعد پرسیدم : اینکه امام می گوید شهید نظر می کند و به وجه ا... یعنی چه؟تا این را گفتم متحول شد و حال عجیبی به او دست داد( درسیر و سلوک عرفانی این حالت را می گویند حالات ملاقات . مثل اینکه تمام آرزوهای خوب عالم در یک لحظه برای تو برآورده شود . آیا انسان می تواند تحمل کند این فقط از باب تشبیه معقول به محسوس است)و گفت اصلا نمی فهمی . دوباره پرسیدم و او را قسم دادم پاسخ داد: نظرکردیم وچه نظر کردنی. مجتبی بلند شده بودومی گفت خدایا دنیا نمی خواهم آخرت هم نمی خواهم. فقط این لحظه واین شوق دیدار را نصیب من کن. اینها را با گریه تعریف می کرد و بعدا در کربلای 5 شهید شد. در این کتاب یک سری از این مسائل را بازگو کرده است. اینها باید مطالعه و ترویج شود تا جایی برای عرفانهای کاذب و دیگر سوغات غرب باز نشود .

حال مطالبی از این کتاب را برایتان می خوانم. روی قبر شهید مصطفی ابراهیم مجد نوشته شده: اینها خانه شهیدی است که به انتظار قیام مولایش آرام گرفته است. یعنی مطمئن است که بعد از آمدن امام زمان در رکاب ایشان می جنگد. اصلا به این عشق زندگی کرده است. ما به چه عشقی زندگی می کنیم؟ اگر این عشق در ما هم بوجود بیاید می دانید چه تحولی در ما ایجاد می شود.

این موضوع (زنده بودن امام زمان )اختلاف شیعه با همه مذاهب است. امام رضا می فرماید : امام زمان پدر مهربان شماست. پدری دلسوز . که از شما دستگیری می کند.

این شهید وصیت نامه خود را اینطور شروع می کند: من دعای آل یس را که زیارت حضرت صاحب است و جزء اعتقادات خود دانسته و... این زیارت را می نویسد.در ادامه می گوید: خدایا تو را شکر می کنم که عشق حضرت را در دل من جای دادی ومرا به زیور ایمان آراستی. بگذارید مردم بعد از مرگم بدانند که همانطور که اساتید بزرگمان می گفتند نوکر محال است صاحبش را نبیند، من نیز صاحبم ومحبوبم را دیدار کردم اما افسوس که تا این لحظه که این وصیت را می نویسم دیدار مجدد او نصیبم شد فقط می گویم که ازآن لحظه تمام جگرم سوخته است. برای مطالعه ادامه این وصیت نامه به خود کتاب مراجعه فرمایید.

یکی از بزرگان را برای معاینه پیش دکتر بردیم. پس از معاینه دکتر بطور خصوصی به من گفت که وضع قلب ایشان بسیار خراب است. کار از عمل گذشته و کاری نمی توان کرد. ایشان در جوانی عاشق بوده و به عشقش نرسیده است. از پیش دکتر بیرون آمدم و موضوع را با آن عالم در میان گذاشتم . ایشان فرمودند: این طبیب ، طبیب حاذقی بود. عمریست که این دل می تپد برای دیدن یار ولی هنوز موفق نشده است ولی بالاخره می شود.

آن شهید می گوید نوکر محال است اربابش را نبیند حالا یا ما خوب نوکری نمی کنیم ، یا امام زمان را به اربابی قبول نداریم. یا مضطر نیستیم. اصلا احساس دوری نمی کنیم . امام صادق فرمودند اگر مضطر شوید صاحبتان می آید. چند بار تا به حال در نبود صاحبتان به گریه افتاده اید و فریاد زده اید. ؟

از آیت ا... قاضی پرسیدند : آیا می شود امام زمان را دید؟ ایشان پاسخ دادند: کور باد چشمی که هر روز به صورت یار ننگرد. یعنی من هر روز می بینم . سپس پرسیدند : ما چه کنیم که امام را ببینیم؟ فرمودند : راهی به شما یاد می دهم که ایشان را ببینید اگر به درجه و مقامی برسید که ظهور یا عدم ظهور امام زمان برای شما تفاوت نکند، خدمت ایشان خواهید رسید یعنی همیشه خودتان را درمحضر یار ببینید در همه اعمال و رفتار و حالات.

علامه طباطبائی می فرمایند: آخرین روزهایی که در نجف بودم ، به پشت بام رفتم برای خوابیدن دیدم دست و پایم مستقل از من شعور دارند به آسمان نگاه کردم دیدم همه می فهمند . قرآن را بازکردم این آیه آمد : تمام مخلوقات در آسمانها و زمین به ستایش خداوند مشغولند. (سوره جمعه آیه 1)

در جای دیگری علامه می فرماید: برای یک مغنی که در حال کار بود چای بردم . او چای را برداشت و گفت : ما بدبختیم که با تیشه و سنگ کار داریم . شما با خدا و قرآن وعلم و مکه. علامه به او فرمودند:مهم نیست که درچه کسوتی باشی. اولیاء خدا در هرکسوتی هستند . تو دلت را درست کن. کارت را خوب انجام بده.

در کتاب یادها و یادگارها از قول شخص علامه آمده است: یک روز صبح در تبریز بنایی را دیدم که آجر را به طبقه دوم برای کارگری پرتاب می کند. کارگر پایش لیز خورد و از بالا به پایین افتاد . قبل از رسیدن به زمین ، بنا گفت: نیفت روی زمین آن کارگر آرام آرام به زمین رسید. علامه می گوید : پیش بنا رفتم وپرسیدم این چه کاری بود که کردی؟ بنا گفت: یک عمر هر چه خدا گفت انجام دادم و گفتم چشم. امروز من به خدا گفتم نگهش دار، خدا گفت چشم. یعنی استعداد سیر وسلوک الهی و ملاقات با محبوب عالم کم کم در دل اتفاق می افتد . آن انسان بی سوادی که می گوید : این همه نماز خواندی کجا را گرفتی ؟ نمی فهمد که چه حرف بدی می زند. قرار نیست با نماز خواندن جایی را گرفت، قرار است با نماز خواندن عبودیت الهی کسب شود. وقتی شما نماز را می خوانید ،حجابتان را حفظ کنید به وظیفه خود عمل می کنید حتی اگر مورد تمسخر و خنده قراربگیرید و به مومنین می فرماید این ها که شما را مسخره می کردند نگاه کنید. این ها را مسخره کنید)عبودیت الهی را کسب می کنید.

تشخیص وظیفه و عمل به آن بسیار مهم است. ملاقات با امام زمان هم باید بر اساس وظیفه باشد من چون باید آماده باشم می خواهم امام را ببینم . همه اینها دست به دست هم می دهد تا انسان بشود خلیفه ا...

/ 0 نظر / 47 بازدید