جلسه پنجاه و دوم - مامور امام رضا

یکبار که به حرم امام رضا (ع) مشرف شده بودم ، با یک پیرمرد روحانی بسیار نورانی روبرو شدم که هنگام زیارت حدود 2 ساعت روبروی حرم امام ایستاده بود. هنگامی که زیارت ایشان تمام شد و از حرم بیرون رفت چند نکته به من گفت که آخرین آن این بود که وقتی در خدمت امام رضا هستی نه از کسی بخواه و نه به کسی توجه کن چون در نور هستی ، در حرم شمس الشموس هستی ، خورشید تابان.

یک سری که من امروز متوجه آن شدم را به شما بگویم وآن اینکه چیزهای خیلی مهم و اساسی خود را از امام رضا بخواهید و ایشان را یا” اباالجواد” خطاب کنید. و چقدر خوبست که انسان به درجه ای برسد که جز خودشان چیزی نخواهد. یعنی به امام بگوید که چیزی به ما بده که دیگر جز شما را نخواهیم. اگر می خواهید بدانید پیش خداوند چقدر ارزش و قدر دارید به خواسته های خود رجوع کنید.

سال 64 با یک جوان حدودا 16 ساله (سوم دبیرستان) به مشهد رفتیم. (ایشان در عملیات کربلای 5 شهید شد) به حرم رفتیم. پس از تمام شدن زیارت به من گفت: ممکن است از هم جدا شویم؟ من خیلی ناراحت شدم ، هنگام بازگشت اودر حالیکه گریه می کرد گفت: شخص نورانی را در حرم دیدم که به من گفت از این به بعد تنها به زیارت بیا و سپس آداب زیارت را به من آموخت . روز آخر به من گفت که آخرین زیارت توست پس خوب زیارت کن. من فکر کردم که منظور او از زیارت وداع است ولی تاکید کرد که آخرین زیارت توست و دیگر به مشهد نمی آیی. پرسدم چرا؟ پاسخ داد: مژده ای به تو می دهم. شهادت تو را آقا امضاء کرده است. بعدا در کربلای 5 با نام مقدس یا زهرا شهید شد. این جوان هنگام بازگشت از حرم به من گفت که من بار خود را در حرم امام رضا(ع) بستم.

حسن این جهف از شاگردان خصوصی امام رضا (ع) بود. (چقدر خوبست که انسان شاگرد خصوصی امام زمان خود باشد) رفت خدمت ایشان و عرض کرد فدایت شوم(این فدایت شوم تعارف نیست واقعی است مامون برای کشتن امام رضا دنبال داوطلب می گشت و هر کس که حاضر به انجام اینکار بود را ابتدا امتحان می کرد. از تک تک آنها می پرسید که شما چقدر من را قبول دارید یکی گفت من جانم و خانواده ام را برایت می دهم. دیگری گفت ناموسم را برایت می دهم و... و آخرین آنها گفت : آبرویم ، جانم ، ناموسم و دینم را برای تو می دهم. مامون او را تایید کرد هر چند در نهایت موفق نشد و مجبور شد امام را با زهر بکشد. اینها اینطرف بودند. از آن طرف هم مومنین بودند . که حاضر بودند جان خود را فدای امام کنند)

پرسید : خیلی دوست دارم بدانم که نزد شما چگونه هستم؟ امام پاسخ دادند: ببین من پیش تو چگونه هستم.( من با استناد به این حدیث می گویم آنهایکه دلشان با شنیدن نام امام حسین می لرزد بدانند که امام هم به آنها اهمیت می دهد) ببین من چقدر در دل تو جای دارم . شما چقدر با امام رضا خصوصی صحبت کرده اید؟ چقدر جواب گرفته اید.

خداوند در آیه 103و 104 و 105 سوره کهف می فرماید: آیا شما را از زیانکارترین مردم آگاه کنم؟ آنان کسانی هستند که کوششان در زندگی دنیا به هدر رفته و خود می پندارند که کار خوب انجام می دهند. آنان کسانی هستند که آیات پروردگارولقای او را انکار کردند در نتیجه اعمالشان تباه گردید و روز قیامت برای آنها ارزشی نخواهیم نهاد.( کسانیکه برای دنیا می دوند و فکر می کنند که برای آخرت تلاش می کنند) امام صادق فرمود:  وزن و میزان در قیامت ما هستیم. یعنی اعمال و رفتار ما با امامان معصوم سنجیده می شود. علامه طباطبائی می گوید اگر خداوند به جای آیه 105 می فرمود که آنها را به جهنم می اندازیم خیلی بهتر بود تا اینکه فرمود آنها ارزشی ندارند. در آیه 108 سوره مومنین نیز می فرماید: در آن گم شوید و با من سخن مگوئید . همین خدای مهربان اصلا با آنها سخن نمی گوید.

باید یک استاد پیدا کنیم و در برابر او زانو بزنیم تا ما را راهنمایی کند. شخصی نزد امام جواد رفت و عرض کرد: من پارسال به سفر حج تمتع رفتم و الان می خواهم بدانم اگر از دید شما حج من مشکلی داشته امسال پول دارم تا دوباره به حج بردم ولی اگر حج من کامل بوده تمایل قلبی من به زیارت کربلا و نجف دارم( این تمایل قلبی نکته دارد امام صادق می فرماید: خداوند بخواهد به بنده ای خیری برساند او را برای رفتن به زیارت امام حسین تشویق
می کند) امام به او پاسخ داد حج تو کامل بوده است سپس پرسید : با این پولی که دارم به زیارت کدام امام مشرف شوم؟ امام جواد فرمود به زیارت پدرم امام رضا بروید دوباره پرسید : دلیل این سفارش شما چیست؟ امام فرمود ثواب 700 بلکه هفتصد هزار و بلکه 1 میلیون حج را دارد( این اعداد ، کثرت ثواب و اهمیت موضوع را می رساند) سپس امام ادامه دادند: "خواص" شیعیان ما به زیارت قبر امام رضا(ع) مشرف می شوند. برای سه نفر از ائمه معصومین این حدیث آمده است که هرکسی این فرد معصوم را زیارت کند مانند اینست که خدارا در عرش زیارت کرده . یکی در مورد رسول خدا و دیگری امام حسین و دیگری امام رضا (ع) . دلیل آن اینست که حتما شنیده اید: اسلام نبوی الحدوث و حسینی البقامی باشد. یعنی احداث اسلام با پیامبر و ابقای آن با سیدالشهدا بوده است . خون امام حسین اسلام را زنده کرد. در مورد امام رضا هم اینکه هدایت مردم با امام رضا (ع) است. هیچ شیعه ای نیست که شیعه امام رضا باشد و 12 امامی نباشد . هرکس شیعه امام رضا باشد، شیعه 12 امامی است. در حالیکه اکنون در حرم امام علی (ع) کسانی وارد می شوند که به حکم تمام فقها نجس هستند یعنی علی ا... ها.

امام رضا سوغات و هدیه خداوند به ما ایرانی ها است حال چند نکته:

در زیارت نامه می خوانیم: سلام بر آن کسی که زیارتش غم زدایی می کند. هر کس دلش از امور مادی یا معنوی گرفت به زیارت امام رضا برود.

یکی از رفقای ما می خوست خادم امام رضا شود که به او گفتند فعلا جا نداریم. می گفت که خیلی ناراحت شدم و دلم گرفت: در این حال شخصی به من گفت به جای خادم شدن ، در شهر خود، مامور امام رضا باش.

این را گفت و رفت. من به تهران آمدم و تصمیم گرفتم که مامور امام رضا باشم در خانه ، در محله، در محل کارو غیر..... یعنی یک سری از کارها را به عشق امام رضا انجام دهم. مقداری پول کنار گذاشتم تا اگر کسی مشکلی داشت به عشق امام رضا به او بدهم. در محل کارم شخصی توجه ام را جلب کرد. پیش او رفتم و گفتم امام رضا مقداری پول برای تو فرستاده. آن شخص گریه کرد و گفت دیشب متوسل به امام رضا شدم شما هم می توانید نماینده امام رضا شوید.

از یکی از خادمین حرم پرسیدم که در ایام تولد امام رضا چه کار می کنید؟ پاسخ دادند به تهران می آییم و لباسهای خادمی خود را می پوشیم و به بیمارستانها می ریم. سوغاتی هم برای برای بیماران می بریم تا دلشان شاد شود.

حضرت عبدالعظیم حسنی نزد امام رضا رفت و گفت : آقا پیغامی برای شیعیان بفرمایید تا من به آنها برسانم. امام رضا فرمودند: به شیعیان بگوید:

 1- دروغ نگویند . این اراده می خواهد و زحمت دارد. اگر شما صد بار اراده به دروغ نگفتن کنید ولی باز دروغ بگوئید و توبه کنید خداوند این حالات را دوست دارد. طبق روایات کسی که در حال مبارزه با نفس بمیرد شهید شده است. خداوند می خواهد که ما متحول شویم و انسان شویم .

تحول را هم از شب تولد امام رضا شروع می کنیم. سیر و سلوک از ترک گناه آغاز می شود و فقط به خواندن نماز شب نیست. ترک گناه خیلی مهم تر از انجام ثواب است. پیامبر فرمود: دوری از گناه برتر از انجام ثواب است. نیت کنیم که دیگر دروغ نگوئیم.

2- نماز خود را اول وقت بخوانند. امام رضا در حال بحث با یک کافر مسلک بود که وقت اذان ظهر شد. اگر امام چند دقیقه به مباحثه ادامه می داد ند آن کافر مسلمان شده بود. کافری که دانشمند بود اگر مسلمان می شد عده زیادی به واسطه او مسلمان می شدند. هنگام نماز امام مباحثه را ترک کردند تا نماز بخوانند . اطرافیان امام گفتند که اگر شما چند دقیقه دیگر به این بحث ادامه دهید او مسلمان می شود. ولی امام توجه نکردند و به نماز ایستادند . بعد از نماز آن شخص گفت که من به برکت نماز شما مسلمان شدم.

3- خیانت در امانت نکنند ، بچه در خانه امانت است . پدر و مادر اگر بیش از دوبار در هفته با هم مشاجره کنند هوش بچه پایین می آید. این ظلم است در حق بچه این خیانت در امانت است. بد صحبت کردن ب همسر خیانت در امانتی است که خداوند مثل گل به انسان سپرده است. پیامبر وقتی به امام علی می رسیدند ایشان را ابا الریحانتین خطاب می کردند. یعنی پدر دو گل در حالیکه در عرب رایج بود که پدر را به اسم پسر صدا کنند.

4- شیطان را در دل خود راه ندهید. شیطان به دل که نفوذ کند آنجا اطراق می کند. دیگر ول کن نیست تا انسان یک شیطان مجسم شود. فردی از امام رضا طی نامه ای پرسید که من چه کنم که در دنیا و آخرت باشم . امام پاسخ اورا با نامه دادند و فرمودند : بر خواندن سوه قدر و استغفار مداومت کن.

در دل خود را با استغفار به روی شیطان ببندید . بعضی ها تا گناه می کنند استغفار می کنند و بر شیطان لعنت می فرستند . این خیلی خوبست.

پسر یکی از علما این داستان را برای من تعریف کرد: پدرم لحظات آخر عمرش بود. نفس های آخر را می کشید که از من خواست قرآن را برایش بیاورم. قران را گرفت و آب دهان خود را به آن انداخت و از دنیا رفت. من خیلی ناراحت شدم هروقت به یاداو می افتادم تن و بدنم می لرزید و دلیل اینکار او را نمی دانستم. به امام رضا متوسل شدم تا مشکل پدرم ر بفهممم. درخواب پدرم را با وضع بدی دیدم.

از اوپرسیدم این چه کاری بود که تو کردی؟ پاسخ داد: شیطان در مقابلم مجسم شد. تشنگی خیلی به من فشار آورده بود و شیطان آب بسیار گوارایی در اختیار داشت. گفت اگرآب می خواهی باید یکی از مقدسات توهین کنی و من مقدس تر از قرآن نیافتم وآن کار را انجام دادم ولی او به من آب نداد دشمنی شیطان آَشکار است.

5- جدال نکنید. جدال بدترین کار است . در روانشناسی بحثی وجود دارد که می گوید: خانم ها دوست دارند حرف بزنند. می گویند چرا اینکار را کردی؟ چرا رفتی خانه مادرت به و.... وقتی این را می گویند خالی می شود و فقط می خواهد تو بشنوی. ولی تو می شنوی و جواب می دهی در نتیجه دعوا می شود. به این می گویند جدال . در حالیکه اگر آقایان شنونده خوبی باشند، زن آرام می شود حتی اگر

 

ولی در حالی که او احساسی حرف می زند مرد می خواهد استدلالی پاسخ بدهد که این کار غلط است جدال در امور علمی هم پیش می آید که فایده ای ندارد.

6- هم دیگر را ندرید. وقتی غیبت یکدگر را می کنید یا به هم تهمت می زنید در حال دریدن یکدیدگر هستید .

از خداوند می خواهیم ما را جز افراد مورد توجه امام رضا قرار دهد.

/ 0 نظر / 21 بازدید