جلسه شصت و پنجم - رزق مادی و رزق معنوی

صلوات بلند نفاق را از بین می برد . سعی کنید ذکر «و عجل فرجهم » را هم همیشه همراه صلوات بگویید مرحوم علامه امینی فرمودند هر کس بعد از صلوات این ذکر را هم بگوید من او را در ثواب کتاب الغدیر شریک خواهم کرد ؛ کتاب الغدیر هویت شیعه است .

انسان موجودی است دو بعدی : یک جسم دارد یک روان . یک تن دارد ، یک جان ، یک بعد مادی دارد و یک بعد معنوی . همانگونه  که بعد جسمی ما نیاز به تغذیه دارد بعد روحی نیز نیاز به تغذیه دارد . نوع خوراک این دو متفاوت است . همانگونه  که جسم علیل و بیمار می شود . روح نیز بیمار می شود . غذای بد و مسموم جسم انسان را بیمار می کند . خوراک بد روحی نیز روح  را بیمار می کند . مثلا" اگر فرزند خود را از کودکی به چیپس و پفک و تنقلات عادت دهید ، بهترین غذا را هم که جلوی او بگذارید به آن اشتیاقی نشان نمی دهد . روح انسان هم همین است . اگر روح انسان هم با غذاهای نا مناسب انس گرفته باشد ، دیگر از تلاوت قرآن زیارت عاشورا و ...... لذت نمی برد چون با خوراک خوب مانوس نشده است .

امشب می خواهم در مورد رزق و انواع آن صحبت کنم . انشاء الله ..... خروجی این بحث این باشد که روشهای افزایش و گسترش رزق مادی و معنوی خود را بیاموزیم . قرآن کریم (سوره شورا آیه 112 ) می فرماید :

«کلید گنج های آسمان و زمین دست خداست برای هر کس که بخواهد روزی را گشاده یا تنگ می گرداند » آنوقت می بینید که برای یک نفر از آسمان در زمین روزی می بارد . لذا رزق را ( چه مادی و چه معنوی ) باید از خداوند خواست . در آیات قرآن و روایات معصومین و ادعیه به رزق های معنوی اشاره شده است .  مثلا" در زیارت عاشورا ، در زمان سجده که اوج لذت در قرائت آن است ، (در عبارت و نماز هم اوج بندگی خدا در سجده است .

 در روایت آمده است که شخصی از پیامبر پرسید :  که من چه کنم در بهشت با شما همنشین باشم؟ پیامبر فرمودند : سجده هایت را طولانی کن ، کار دیگر برای همنشینی با پیامبر، داشتن محبت حضرت زهراست . پیامبر به سلمان فرمود که هر کس این دختر من را دوست داشته باشد خداوند او را با من محشور می کند ) یک رزق معنوی را از خداوند طلب می کنید که آن شفاعت امام حسین در روز محشر است . زیارت خانه خدا ، برائت از دشمنان خدا و معصومین رزق معنوی است همانطور که در زیارت عاشورا هم به ان اشاره شده است . ( در زیارت عاشورا لعن ها حدودا" دو برابر سلام هاست . سلام به شجره طیبه و لعن به شجره خبیثه . در زیارت عاشورا خود شجره خبیثه و رهبران آن به نام و حزب و گروهشان به همراه شیوه و روشهایش معرفی می شود )

پیامبر در جریان جنگ احزاب می فرماید  خدایا نماز را روزی ما قرار بده . زیارت امام رضا ، نماز شب  و ..... همه رزق است . ا...... هم ارزقنا توفیق الطاعه . خدایا توفیق عبادت  و بندگی را روزی ما قرار بده . تصمیم  حلال  و ..... اینها همه ارزاق معنوی است .

امام علی (ع) در روایتی می فرماید : دو نوع رزق وجود دارد : رزقی که ما دنبالش می رویم و رزقی که او دنبال ما می آید . رزقی که مال یک بنده است هر جای عالم که باشد به او می رسد و هیچکس هم نمی تواند مانع آن شود . یک رازقی را هم خداوند تفضل می کند . اگر می خواهی خداوند در رزق ماده توجه ویژه به تو داشته باشد باید از او بخواهی . البته متاسفانه ما بیشتر به فکر رزق مادی هستیم تا رزق معنوی .

چه کنیم که روزی ما افزایش یابد ؟ اگر یاد بگیریم  به آن عمل کنیم قطعا" به آنچه که می خواهیم می رسیم .

1-      اولین قدم برای افزایش رزق مادی و معنوی ، شکر به درگاه خداست . خداوند در آیه 7 سوره ابراهیم می فرماید : اگر سپاسگزاری کنید ، شما را افزون خواهم کرد . معنای این آیه این است که خداوند به خود انسان وسعت می دهد . یعنی ظرفیت روحی انسان رشد می کند . مصداق این افزایش ظرفیت را در حوادث کربلا می توان دید . عصر روز تاسوعا ، حضرت زینب با شنیدن شعری از امام حسین که خبر از شهادت آن حضرت می داد ، غش کردند . همین حضرت زینب ، در جایی آنقدر با ظرفیت می شود که امام حسین را دلداری می دهد و امام به او می گویند که در نماز شب مرا یاد کن . دقت کنید که اگر ظرفیت نداشته باشیم ، رزق معنوی ما بسیار کاهش می یابد . اهل بیت هم بر اساس ظرفیت افراد به سوالاتشان پاسخ می دادند. فردی از امام صادق پرسید چرا به پیامبر می گویند ابوالقاسم ؟  امام نگاهی به او کردند و فرمودند: چون فرزندی به نام قاسم داشت به او پدر قاسم می گفتند . این شخص ادامه داد : آیا من ظرفیت دارم که بیشتر به من بگوید؟

امام فرمودند : بله . شنیده اید که پیامبر فرمود من و علی پدران این است هستیم . می دانید که علی (ع) از کودکی در خانه پیامبر بزرگ شد و تربیت یافته پیامبر است . همچنین پیامبر فرمود : علی (ع) تقسیم کننده بهشت و دوزخ است . این ابوالقاسم یعنی پدر تقسیم کننده بهشت به جهنم یعنی پدر امیر المومنین . یکی از بزر گان می فرمود اگر این شخص قانع نمی شد و باز هم می پرسید  امام از همین یک واژه کلی معارف به او می آموختند . چرا به امام حسین می گویند          اباعبدا.....؟ حداقل شکر همین آیه اول سوره حمد است چه در رزق مادی چه در رزق معنوی . روزی مرکب امام صادق (ع) گم شد . فرمود اگر مرکب پیدا شود من حق شکر خدا را بجا می آورم . طولی نکشید که مرکب پیدا شد . امام گفتند الحمد ..... ( آیه اول سوره حمد )  وسوار شدند و رفتند . اطرافیان امام تعجب کردند که چرا امام با پیدا شدن اسب عمل خاصی در جهت شکر خدا انجام نداند و این موضوع را از امام پرسیدند . امام پاسخ دادند : مگر نشنیدید که من گفتم الحمد .... این حداقل شکر خداست . پیامبر در روایتی می فرماید امت من سه دسته اند : دسته ای شبیه پیامبران ، دسته شبیه فرشتگان و دسته ای شبیه حیوانات . آنها که شبیه پیامبر انند  بر دو کار همت می گمارند : ا- نماز ( یعنی رابطه انسان با خدا ) و 2- زکات (رابطه انسان با مردم ) . آنهایی که شبیه فرشتگاتند همتشان بر تسبیح و ذکرهای الحمد .... ، لا اله الا و ا... اکبر است . . و آنهایی که شبیه حیوانات هستند همشان بر خوردن و آشامیدن و خوابیدن است .

قدم دوم در جهت توسعه رزق مادی و معنوی تقوای الهی است طبق وعده خداوند در آیه 44 سوره اعراف که            می فرماید : اگر مردم شهرها ایمان آورده و با تقوا شوند ، قطعا" برکاتی از آسمان و زمین برایشان می گشودیم . بارن به برکت نفس اولیاء خدا نازل می شود .  تقوا و پا کدامنی رزق (مادی و معنوی ) را زیاد می کند . البته هستند کسانیکه نه دین دارند و نه ایمان و زندگی خیلی خوبی هم دارند . چون خداوند تمام مزدشان را در همین دنیا می دهد . دنیایی که خیلی زود تمام می شود .آنوقت نتیجه تقوا و پاکدامنی مشخص می شود .

قدم سوم علمی است . تلاوت بعضی از سوره های قرآن رزق را زیاد می کند  . پیامبر (ص) فرمود : هر کس سوره لیل را بخواند خداوند آنقدر به او روزی می دهد تا راضی شود . امام صادق (ع) فرمود : اگر کسی شب ها سوره واقعه بخواند غم و غصه روزی را دیگر نمی خورد و سختی و فقر و نیازمندی و دیگر آفات دنیا به او نخواهد رسید . می توان در نافله نماز عشاء که نشسته هم است به جای سوره توحید سوره واقعه را خواند . تلاوت سوره همزه هم همینطور است .

نکته : در نماز های یومیه اگر اصلا" سوره توحید خوانده نشود مکروه است یعنی یکبار باید این سوره را بخوانیم ولی ما فقط این سوره را عادت کرده ایم که بخوانیم و این خوب نیست . بهتر است  کمی تنوع داد و سوره های متنوع خواند  مثل همین سوره همزه .

قدم چهارم برای کسب روزی فراوان دعا برای ازدیاد رزق به خصوص در سجده است . امام باقر (ع) می فرماید : اگر می خواهید روزیتان زیاد شود در نمازهای واجب ، در سجده این دعا را بخوانید :

یا خیر المسئولین و خیر المعطین ، ازرقنی و ارزق عیالی من فضلک الواسع فانک ذوالفضل العظیم . مکان دیگر دعا ، دعا بعد از نماز شب در سجده است . (همت کنید برای خواندن نماز شب به خصوص در این شب های طولانی زمستان . دو رکعت هم بخوانید کافی است ولی لذت دارد و زندگی را دگرگون می کند . نکند که ما از حیوانات و اشیاع کمتر باشیم که آنها همیشه در حال ذکر هستند )

کار دیگری که باید انجام داد طبق حدیثی از امام صادق است که می فرماید : صله رحم کنید که باعث افزایش روزی است . اینهایی که مهمان زیاد دارند روزی فراوانی دارند . طبق روایت کسی که به خانه انسان می آید ، رزق و برکت می آورد و بیماری را با خود می برد .

وضو قبل و بعد از غذا رزق را زیاد می کند . نظافت و بهداشت نیز اینگونه است . پیامبر در روایتی می فرماید : رزق را نازل کنید ( یعنی ما با بعضی کارها می توانیم روزی خود را پایین نیاوریم ) با صدقه دادن ، سحر خیزی که همه نعمت ها را توسعه می دهد خصوصا" نعمت روزی مادی را ، خط خوش و زیبا نویسی .(همه خط فکری و هم خط نوشتاری ) و کلام مودبانه و خوب حرف زدن و حرف خوب زدن این چهار کار روزی را زیاد می کند . خوش اخلاقی و خوش رفتاری خیلی مهم و موثر است . حتی در امر به معروف و نهی از منکر . گاهی با یک تذکر زبانی مودبانه می توان تاثیر گذار بود . روزی من با اتوبوس به شهرستان می رفتم (با لباس روحانیت ) فردی شروع به کشیدن سیگار کرد و من خیلی اذیت شدم و با ناراحتی به او گفتم سیگارت را خاموش کن ولی او توجهی نکرد . فرد دیگری به او گفت : لطفا" سیگارتان را خاموش کنید . اینبار او سیگارش را خاموش کرد ولی به من گفت من به خاطر این آقا خاموش کردم نه برای شما . ادب در کلام بسیار مهم است . اما آخرین عامل برای ازدیاد رزق . امام باقر فرمودند : به شیعیان ما بگویید زیاد به زیارت قبر امام حسین (ع) بروند چون اینکار رزق و روزی را زیاد می کند ( چه مادی و چه معنوی )

در استتفتائات حضرت آیت ا....... خامنه ای شخصی در مورد به صورت زدن و آسیب رساندن به خود در عزاداری سید الشهدا سوال  کرده است . به پاسخ و فقوا کاری ندارم ولی در پاسخ آمده است : عزاداری و ارتباط با امام حسین اقرب قربات الی ا....... است . این یعنی رزق معنوی .

پسر مرحوم علامه امینی پس از فوت ایشان ، در خواب پدر را دید . پدر جای بسیار خوبی داشت . پسر گفت : شکر خدا شما به برکت نوشتن الغدیر جایگاه بسیار خوبی در بهشت دارید . علامه پاسخ داد : نه پسرم تمام این نعمت ها و برکات به خاطر زیارت امام حسین (ع) است . می گوید من پرسیدم : الان راه کربلا بسته است . ما چه کنیم ؟  علامه فرمودند :  حالا که راه کربلا  بسته است ، هر جا که خیمه ای زده شد و هیاتی بر پا شد آنجا شعبه ای از حرم امام حسین (ع) است .

امام هفتم می فرماید : در قیامت و در صحرای محشر ، مردم آرزو می کنند ای کاش یکبار در دنیا به زیارت قبر امام حسین رفته بودند چون می بینند خداوند با زوار قبر ابی عبدا... چگونه برخورد می کند . امام صادق در مدینه به شخصی پول دادند و گفتند به کربلا برو و در کنار قبر جدم حسین برای من دعا کن . آن فرد پرسید همه شما نور و احد هستید چرا خودتان در مدینه دعا نمی کنید . فرمود مگر نمی دانی که خداوند بقعه هایی دارد که تحت آنها دعا مستجاب        می شود که یکی از آن بقاع قبر جدم حسین است . امام هادی (ع) به یک نفر پول داد که به کربلا برود و برایشان دعا کند .

(ادامه حدیث اول این بخش)  زیارت امام حسین روزی را زیاد می کند ، عمر را طولانی می گرداند و بدی را از انسان دور می کند  واگر کسی اقرار به امامت امام حسین دارد واجب است  به زیارت آن حضرت مشرف شود .

در روایتی آمده است :  پس از مرگ و در سوالات شب اول قبر که از انسان می پرسند خدایت کیست ؟ امامت کیست؟  پاسخ می دهی امام من علی (ع) است . سپس حسن (ع) اگر کسی در خانه قبر توانست هفت بار بگوید الحسین امامی ، ابی اعبدا...... در خانه قبر به دیدار او می آیند .

کلید دنیا و آخرت دست امام حسین است .

 

/ 0 نظر / 223 بازدید