جلسه پنجاه و چهارم - ما مِنْ شیعَتِنا اِلّا صِدّیقٌ شَهیدٌ

چه اتفاقی در کربلا افتاد تا شخصی مثل شبث بن ربعی کوفی که از یاران امیرالمومنینعلیه السلام در جنگ صفین بود و فرماندهی جناح چپ سپاه امیرالمومنینعلیه السلام را داشت و از جمله کسانی بود که باعث شد هجده هزار دعوت نامه برای امام حسینعلیه السلام نوشته شود در آخر کارش از دشمنان اهل بیتعلیه السلام و از قاتلین حسین بن علی علیه السلام شد.

ابن زیاد پس از ورود مخفیانه اش به کوفه به دنبال شبث فرستاد. شبث ابتدا امتناع کرد و با تندی برخورد کرد و لی بعد خودش را توجیه کرد و شبانه نزد ابن زیاد رفت تا ببیند او چه می گوید. ابن زیاد به او گفت فقط می خواستم تو را که از بزرگان کوفه هستی ببینم و تنها خواسته ام این است که اگر با ما نیستی بر علیه ما نباش همین. شبث که از احترام ابن زیاد نرم شده بود شرط را قبول کرد.

روز چهارم محرم ابن زیاد از شبث خواست که قشون پنج هزار نفری را از کوفه به کربلا ببرد و شبث با این شرط که با امام حسینعلیه السلام نجنگد قبول کرد.

ولی این ملعون کارش به جائی رسید که در روز عاشورا با شقاوت بر بدن بی جان امام حسینعلیه السلام  اسب تازاند و در برگشت به کوفه خدا را شکر کرد و سه روز روزه گرفت و به شکرانه شکست امام حسینعلیه السلام مسجدی در کوفه ساخت.

ابن سعد هم داستان مشابهی داشت . شریح قاضی نیز پیرمرد نود ساله ای بود که منصوب در امر قضاوت بود. همه خلفا و همچنین امیرالمومنینعلیه السلام  او را در مقام قضاوت حفظ کردند. شریح نیز به محض ورود عبیدالله به کوفه، در دارالاماره حضور یافت و با زیر پا گذاشتن تعهد وفاداری با آل علی یکی از مشاورین درگاه عبیدالله گردید و اعلام کرد که امام حسینعلیه السلام  برعلیه خلیفه خروج کرده است و قتل او جائز است. بعد از این فتوا بود که مردم برای پیوستن به سپاه ابن زیاد هجوم آوردند و بعد از شهادتش بر بدن او سنگ زدند.

سابقه شمر هم جالب است. شمر در جنگ صفین از یاران حضرت علی علیه السلام بود و علیرغم همه فتنه ها کنار امام و در رکاب امام ماند و جانباز شد . پیشانی شمر پینه داشت و قاری و حافظ قرآن بود. ولی همین شمر جانباز، در روز عاشورا روی سینه امام حسین علیه السلام  نشست و جسارت کرد.

این افراد که تعدادشان هم زیاد است یک باره سقوط نکردند. شیطان به تدریج و از گناهان کوچک شروع می کند و باعث افتادن آدم ها در سراشیبی سقوط می شود. کسی که در سراشیبی سقوط می افتد هر لحظه سرعت انحطاطش بیشتر و از جبهه حق دورتر می شود

چه اتفاقی افتاد که ناگهان افرادی که برای اسلام شمشیر زده بودند در کربلا نماز خواندند دعای دسته جمعی کردند و علی اصغر شش ماهه را با تیر سه شعبه زدند. چه اتفاقی می افتد که رذالت به جائی می رسد که به طفل شش ماهه نیز رحم نمی کنند.

فکر نکنید این اتفاق یک بار و فقط در کربلا رخ داد. واقعه کربلا امتحانی بود که مشابه آن همواره در سر راه همه ما قرار دارد.

همه ما امتحان می شویم

أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یُتْرَکُوا أَن یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ (آیه دوم سوره عنکبوت)

آیا مردم پنداشتند همین که گفتند ایمان آوردیم به حال خود رها مى‏شوند و مورد آزمایش قرار نمى‏گیرند.

شک نکنید همه افراد بشر به نوعی امتحان می شوند. حتی اگر عالم باشیم، متقی باشیم، حافظ و قاری قرآن باشیم، نماز شب می خوانیم نباید فکر کنیم در جبهه حق قرار داریم. همیشه باید در تلاطم و خوف و رجا باشیم که ما در کدام جبهه قرار داریم؛ در جبهه حق یا جبهه باطلهستیم؟

جمله ای از حضرت سیدالشهدا نقل می کنم تا ببینیم ما چه کار کنیم تا خیالمان راحت باشد در جبهه حق و راه راست قرار داریم. در روایت های فراوان به ما توصیه شده است  صادق باشید صدق داشته باشید صدوق باشید راستگو باشید . توصیه شده زندگی تان را از راه راست جلو ببرید

در مقابل صدق، نفاق قرار دارد

از زید بن ارقم نقل شده روزی از امام حسینعلیه السلام شنید که حضرت فرمود: «ما مِنْ شیعَتِنا اِلّا صِدّیقٌ شَهیدٌ؛ همه شیعیان ما راستگو و شهیدند» ؛ زید با تعجب پرسید: فدایت شوم، چگونه این ممکن است؟ بسیاری از شیعیان شما در بستر جان می دهند؟

امام حسینعلیه السلام فرمود: آیا این آیه قرآن ( آیه 19 سوره حدید) را تلاوت نکرده ای که خداوند می فرماید: «وَ الَّذینَ آمَنُوا بِاللّه ِ وَ رُسُلِهِ اوُلئِکَ هُمُ الصِّدیقُونَ وَ الشُّهَداءَ عِنْدَ رِبِّهِمْ» «کسانی که به خدا و رسولان آسمانی او ایمان آورده اند، آنان همگی راستگویان و شهیدانند» زید بن ارقم می گوید: گویا من این آیه را از کتاب خدا هرگز نخوانده بودم.

سپس امام حسینعلیه السلام توضیح داد که: اگر مقام شهادت منحصر در کشته شدگان در عرصه نبرد باشد ـ همانطوری که تو فکر می کنی ـ آن وقت تعداد شهدا خیلی کم خواهد بود

اگر می خواهید به مقام عظمای شهادت بررسید، صدیق باشید

صدیق یعنی چه؟ خداوند در آیه 177 سوره بقره ویژگی هائی را بر شمرده و در پایان آیه می فرماید این ها همان راستگویان هستند :

لَّیْسَ الْبِرَّ أَن تُوَلُّواْ وُجُوهَکُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَ الْمَغْرِبِ وَ لَـکِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَ الْیَوْمِ الآخِرِ وَ الْمَلآئِکَةِ وَ الْکِتَابِ وَ النَّبِیِّینَ وَ آتَى الْمَالَ عَلَى حُبِّهِ ذَوِی الْقُرْبَى وَ الْیَتَامَى وَ الْمَسَاکِینَ وَ ابْنَ السَّبِیلِ وَ السَّآئِلِینَ وَ فِی الرِّقَابِ وَ أَقَامَ الصَّلاةَ وَ آتَى الزَّکَاةَ وَ الْمُوفُونَ بعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُواْ وَ الصَّابِرِینَ فِی الْبَأْسَاء و الضَّرَّاء وَ حِینَ الْبَأْسِ أُولَـئِکَ الَّذِینَ صَدَقُوا وَ أُولَـئِکَ هُمُ الْمُتَّقُونَ

... نیکوکار کسی است که :
-به خدا و روزمعاد و فرشتگان و کتاب خدا و پیامبران ایمان آورد
-و مال خود را ، با آنکه دوستش دارد ، به خویشاوندان و یتیمان و درماندگان و مسافران و گدایان و در بند ماندگان ببخشد
-و نماز بگزارد
-و زکات بدهد
-و نیز کسانی هستند که چون عهدی می بندند بدان وفا می کنند
و آنان که در بینوایی و بیماری و به هنگام جنگ صبر می کنند ،
- اینان راستان و پرهیزگارانند .

  علامه طباطبائی می فرمایند هر کس به آیه عمل کند ایمانش کامل است.

ترکیب این آیه با حدیث صدق در بالا راهنمای ما برای رسیدن به مقام شهدا و یاران امام حسینعلیه السلام است.

بسیاری از آن هایی که در کربلا مقابل امامعلیه السلام ایستادند علیرغم اینکه نماز خوان بودند صدیق نبودند. آن ها می دانستند که امام حق است ولی چون به تدریج آلوده گناهان ریز و درشت شده بودند به عهد خود وفا نکردند و عمل خود را توجیه کردند. اصولا کار شیطان توجیه کردن است. اگر گناه را رها نکنی گناه با تو همراه خواهد شد و تو را به سراشیبی سقوط می کشاند. امکان ندارد افرادی که در کربلا مصداق این آیه بوده باشند و لی مقابل امام حسینعلیه السلام ایستاده باشند.

/ 3 نظر / 25 بازدید
قاسمی

سلام دوست گرامی زحمات شما در تبیین معارف دینی در فضای مجازی , جای تقدیر و تشکر دارد. وبلاگ من هم در همین موضوع و اتفاقا با همین قالب است سری بزن تا لینک کنیم http://aghayed.ir/ یا علی

قاسمی

سلام دوست گرامی زحمات شما در تبیین معارف دینی در فضای مجازی , جای تقدیر و تشکر دارد. وبلاگ من هم در همین موضوع و اتفاقا با همین قالب است سری بزن تا لینک کنیم http://aghayed.ir/ یا علی

حمید رضا

سلام بر دوستان عزیز و مطالب زیبایتان چرا وبلاگتونو به روز نمیکنید درضمن از مداحی که روی وبلاگتون هست چطور میشه دانلود کرد؟