جلسه هفتاد و هفتم - مقام شهادت

مقام شهادت

شهادت یعنی چه؟

شهادت یعنی فدا کردن عمدی جان در راه خدا

به چند جمله از امام ره که در خصوص شهید و شهادت گفته اند توجه کنید:

 « شهید نظر می کند به وجه الله » ؛ این جمله پیغمبر است الشهید ینظر الی وجه الله

این گفته یعنی چه؟ ما در جبهه با دو نفر آشنا شدیم مجتبی و جواد ؛ این دو عشق یک دیگر بودند و هیچوقت از هم جدا نمی شدند. مجتبی در عملیات والفجر 8 شهید شد و جواد ماند و عین مرغ سرکنده پر و بال می زد. در جبهه ، رزمندگان لحظه شماری می کردند تا شهید شوند.

جواد خیلی بی تابی و گریه می کرد و از مجتبی گله می کرد که او را تنها گذاشته است. سه روز قبل از شهادت در کربلای 5 ، خواب خود در مورد مجتبی را برای من تعریف کرد. در خواب از مجتبی پرسیدم چطوری گفت خیلی خوب و حالم غیر قابل وصف است. وقتی از او پرسیدم شهید نظر می کند به وجه الله یعنی چه؟ تمام بدنش برافروخته شد و هیچ چیز نگفت! به اوگفتم تو را به مادرم زهرای مرضیه سلام الله علیها، آیا شما نظر کردی؟  مجتبی جواب داد نظر کردم ولی چه نظر کردنی! و رفت..

جواد هفده ساله از خواب بیدار شده بود و به پهنای صورت گریه می کرد. می گفت خدایا نه دنیا می خواهم نه آخرت فقط لذت این لحظه را به من بچشان! بالاخره جواد نیز در کربلای پنج به آرزوی خود رسید.

امام ره فرمودند شهادت هدیه ای است از جانب خدای تبارک و تعالی برای آن کسانی که لایق هستند.

چه کسانی لیاقت شهادت دارند. شما با پدر و مادرتان دائماً خوشرفتاری می کنید و آن ها بر عکس با بدرفتاری جواب می دهند یک قدم به مقام شهادت نزدیک می شوی؛

شما واجبات را انجام می دهی و یا ترک محرمات می کنی مسخره ات می کنند و شما سختی می کشی و تحمل می کنی یک قدم به شهادت نزدیک شده ای.

وقتی این قدم ها زیاد شد به جائی می رسی که لیاقت شهادت پیدا کرده ای. اینگونه نیست که در گوشه ای لم بدهیم و بگوئیم اللهم الرزقنا شهادت فی سبیلک و خدا هم نصیب نماید!

مقام معظم رهبری فرمودند « شهادت مرگ تاجرانه است! معامله کردن جان با خداست»

در جای دیگر فرمودند « شهادت یعنی وارد شدن به حریم خلوت الهی و میهمان شدن بر سر سفره ضیافت الهی »

« شهادت گل خوشبو و معطری است که جز دست برگزیدگان خداوند در میان انسانها به آن نمی رسد؛ لحظه شهادت جزء شیرین ترین لحظات هر شهید است »

جمله آخر از امام ره است « شهدا در قهقهه مستانه شان و در شادی وصولشان عند ربهم یرزقونند» یعنی هم سفره با خدایند .

در جلد دوم اصول کافی صفحه 89 حدیثی را امام صادق ع در خصوص مقام شهید و شهدا نقل می کند. من این حدیث را به یکی از علما نشان دادم ایشان گفتند به نظر من در باره شهادت هیچ حدیثی به روشنی این حدیث نداریم که مقام شهادت را برساند.

یک روز پیامبر صلوات الله علیه بعد از نماز صبح چشمش به جوانی (حارثه بن مالک) در مسجد افتاد که در حال چرت زدن بود و سرش پایین می افتاد. رنگش زرد بود و و قامتش لاغر و چشمانش به گودی فرو رفته بود .

پیامبر صلی الله علیه وآله فرمود: حالت چگونه است. جوان عرض کرد: شب را صبح کردم در حالی که به یقین رسیده ام.

پیامبر از قول جوان تعجب کرد و فرمود : همانا هر یقینی را حقیقتی است. حقیقت یقین تو چیست؟

عرض کرد: ای رسول خدا! همین یقین من است که مرا اندوهگین ساخته و بیداری شب و تشنگی روزهای گرمم بخشیده و از دنیا و آنچه در آن است بی رغبت گشته ام تا آنجا که گویا عرش پروردگارم را می بینم که برای رسیدگی به حساب خلق برپا شده و مردم برای حساب گرد آمده اند گویا اهل بهشت را می نگرم که متنعم به نعمات هستند بهشتیان را می بینم که بر تخت ها تکیه زده و یکدیگر را می شناسند و گویا اهل دوزخ را می بینم که در آنجا معذبند و فریادرسی می طلبند و گویا اکنون صدای زبانه کشیدن آتش دوزخ در گوشم طنین انداز است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند این جوان بنده ای است که خدا قلبش را با نور ایمان روشن کرده است

سپس به خود او فرمود: این حال را حفظ کن.

نکته سخنرانی جمله ای است که می گویم :

جوان گفت: ای رسول خدا، دعایم کنید؛ از خدا بخواه شهادت در رکابت را روزی ام کند.

جوانی که چشم برزخی دارد و دنیای دیگر را می بیند بهشت و جهنم و بهشتی ها و جهنمی ها را می بیند چه می خواهد ؟ فیلسوف بشود ؟ بهشتی بشود ؟ جهنمی نشود ؟ نه او می خواهد شهادت نصیبش شود. خدایا شهادت چه رزقی است که آدمی با این عظمت روحی یگوید ان ارزق الشهادة معک

رسول خدا صلی الله علیه وآله نیز بلافاصله دستهایش را بلند کرد برای او دعا فرمود. خدایا شهادت را نصیبش کن

ادامه روایت می گوید که در یکی از جنگ های پیامبر اکرم (جنگ ذات الرقاع ) ده نفر شهید شدند و این جوان دهمین نفر بود.

اللهم الرزقنا توفیق الشهاده فی سبیلک

اللهم عجل لولیک الفرج

واجعلنا من اعوانه و انصاره و شیعته و اصحابه

اَللُّهمَ وَفِقّنا و ایدنا لِما تُحِبُّ وَ تَرضی

اَللهُمّ اِجعَل عَواقِبَ اُمورِنا خَیراً

اللهم احفَظ حُماهَ الدّین لاسیّما امام الخامنه ای

خدایا به ما توفیق ترک گناه عنایت بفرما

 

متن حدیث :

ان رسول الله صلی الله علیه وآله صلی بالناس الصبح، فنظر الی شاب فی المسجد و هو یخفق و یهوی براسه، مصفرا لونه قد نحف جسمه و غارت عیناه فی راسه، فقال له رسول الله صلی الله علیه وآله: کیف اصبحت یا فلان؟ قال: اصبحت یا رسول الله موقنا، فعجب رسول الله صلی الله علیه وآله من قوله وقال: ان لکل یقین حقیقة فما حقیقة یقینک؟ فقال: ان یقینی یا رسول الله هو الذی احزننی واسهر لیلی واظما هواجری فعزفت نفسی عن الدنیا وما فیها حتی کانی انظر الی عرش ربی وقد نصب للحساب وحشر الخلائق لذلک وانا فیهم وکانی انظر الی اهل الجنة، یتنعمون فی الجنة ویتعارفون و علی الارائک متکئون وکانی انظر الی اهل النار وهم فیها معذبون مصطرخون وکانی الآن اسمع زفیر النار یدور فی مسامعی، فقال رسول الله صلی الله علیه وآله لاصحابه: هذا عبد نور الله قلبه بالایمان، ثم قال له: الزم ما انت علیه، فقال الشاب: ادع الله لی یا رسول الله ان ارزق الشهادة معک، فدعا له رسول الله صلی الله علیه وآله فلم یلبث ان خرج فی بعض غزوات النبی صلی الله علیه وآله فاستشهد بعد تسعة نفر وکان هو العاشر.

/ 0 نظر / 45 بازدید