جلسه پنجاهم - ماه میهمانی خدا

 یک ریزه کاری هایی در مفاتیح آمده که باید به آن توجه کرد. مثلا اینکه می گوید: اول ماه رمضان زیارت امام حسین وارد است. این نکته عجیبی است. در اعمال تمام ایام سال ، زیارت امام حسین وجود دارد. سر این موضوع چیست؟ من به یکی از اسرار آن اشاره می کنم . آیت ا... بهجت می فرمود اگر می خواهید بدانید  که نماز شما قبول شده یا نه ، به نماز وتر نگاه کنید . اشک در نماز وتر علامت قبولی نماز شب است. هر کسی توفیق اشک ریختن در نماز وتر را ندارد.از ایشان پرسیدند روضه امام حسین چه فصیلتی دارد که اینقدر به آن سفارش شده؟ گریه بر ایشان مهم تر است یا گریه در نماز وتر ؟ آقای بهجت فرمودند : هیچ چیز به پای روضه حضرت اباعبدا... نمی رسد(این سراست)زیرا به محض اینکه نام امام حسین برده می شود، دل اهل فن می شکند . این شکستن دل نشانه ایمان است. این اشک با آن اشک فرق ندارد؟

نکته دوم: دو کار را در ماه رمضان زیاد انجام دهید : 1- صلوات فرستادن ، پیامبر فرمودند هر کس بر من زیاد صلوات بفرستد ، ترازوی اعمالش در روز قیامت سنگین می شود. 2- خواندن  سوره قدر ، هر چقدر می توانید . پیامبر فرمودند هر کس این سوره را قبل از افطار وقبل از سحر بخواند مانند شهیدی است که در راه خدا در خون خود غلطیده است. این سر دارد و سرآن اینست که : فرض کنید پدری چند فرزند که یکی از آنها برای دیگران الگو است و پدر به همه می گوید شبیه او شوید. شهادت در دین ما الگو است خداوند هر چیز خوبی را بخواهد مثال بزند می گوید شهید چون شهید مثل و مانند ندارد . انبیا به حال شهدا غبطه می خورند و این نشانه اینست که هرکسی توفیق شهادت نخواهد داشت.

در مفاتیح از قول پیامبر اکرم آمده است که مهم ترین کار در ماه رمضان قرائت  قران است .تا می توانید قرآن بخوانید . تولد قرآن در ماه رمضان بوده است. وسوسه شیطان هم اینست که تویی که معنی قرآن را نمی فهمی چرا فقط رو خوانی می کنی؟ یک سوره را انتخاب کن و با تفسیر و ترجمه بخوان. این وسوسه است.

قرآن زنده و باهوش است. هرکس را بخواهد هدایت می کند و هرکس را بخواهد گمراه می کند. افراد با طهارت با قرآن تماس دارند . یعنی قرآن از طهارت با طنی شما آگاه است و در صورت با طهارت بودن شما ، به شما سود می رساند. همچنین این ماه وقت مناجات است، مثل دعای ابوحمزه ثمالی که از امام سجاد به ما رسیده.

دل بعضی خوفی است و دل بعضی ها رجایی. هر انسانی تحت تاثیر جمله ای از این مناجات قرار می گیرد. این جملات را برای خود مشخص کنید. مثل اینکه می فرماید: خدایا من چگونه با تو حرف بزنم در حالیکه گناه لالم کرده است. بزرگترین بلای گناهان اینست که حال مناجات را از انسان می گیرد . درهمین مناجات می فرماید: خدایا با عنایت مراعقوبت کن. ای مولای من ، محبت دنیا را قلب من بیرون ببر. معنی این جمله را من نمی فهمم ، کسی می فهمد که محبت دنیا از دل او بیرون رفته و می داند که قبلا چگونه در کثافات دنیا می زیسته . مولای من اگرتو به من رحم نکنی چه کسی به من رحم می کند؟ مولای من! تو مرا عذاب نکن در حالیکه من امید به لطف و محبت تو دارم. مولای من، من با یاد تو زندگی می کنم وقلبم با یاد تو زنده است. در ادامه می فرماید: خدایا شاید دیده ای که من در مجالس علما شرکت نمی کنم و این مجالس را ترک کردم که مرا خوار ذلیل کرده ای.  ذلت این نیست که انسان پول نداشته باشد. ذلت نداشتن حال مناجات است. جاری نشدن اشک برای امام حسین است. خیلی خوبست که انسان گاهی نگاهی به درون خود بیندازد و از علت حال درونی خود سوال کند. چرا ما نباید حال رویت امام زمان را داشته باشیم ؟ چرا نباید لایق دیدار امام شویم؟ امام دارد به ما یاد می دهد که اگر دیدید جایی مجلس علمی است با حال در آن شرکت کنید." خدایا شاید هم من را جزئ غافلان دیده ای که با هیچ تلنگری بیدار نمی شوم ومرا از رحمت خودمایوس کرده ای؟ یا شاید من کسی هستم که در مجالس باطل و لهو ولهب با شوق شرکت می کنم و بین من و تو فاصله افتاده است. این مناجات امام چهارم است .

حرف اصلی من خطبه شعبانیه است که پیامبر در جمعه آخر ماه شعبان در بین خواصی از مردم بیان فرمود ه اند. ناقل روایت امام رضا(ع) است و از قول امیرالمومنین . حدیث بسیار محکم است و شکی در تک تک کلمات و جملات آن نیست. در شیخ صدوق هم آمده است. من خیلی سریع برای شما این خطبه را می خوانم. ای مردم (نگفته ای مومنین، سه مرتبه روزه : روزه عوام ، روزه خواص، روزه خاص الخاصین. در روزه خواص علاوه بر شکم زبان و چشم و قلب و ... هم روزه است. کسانی که حال مناجات دارند روزه خاص دارند) ماه خدا با برکت رحمت و مغفرت به شما روی کرده است. (بسیار تاکید داشتن که بگویید شهرا ...، ماه مبارک رمضان، رمضان یعنی ماهی که گناهان را می سوزاند) قداقبل یعنی ماه رمضان با خوشرویی به سوی شما آمده است. این ماه برای اینست که تلنگری به ما نخورد و از روزمرگی نجات پیدا کنیم.

ادامه خطبه: این ماه بهترین ماه نزد خداست. روزه های آن بهترین روزها و شبهای آن بهترین شبهاست و ساعات آن بهترین ساعت هاست. پس اینکه برای من ساعت این ماه با ماههای دیگر فرقی نکرده یعنی حال من خوب نیست.

ای مردم . در این ماه همگی دعوت شده اید به مهمانی خدا (پیامبر فرمودند: به مهمان احترام کنید حتی اگر کافر باشد) ای پیامبر ، منکه از کافر بدتر نیستم . حال من را عوض کن.

خداوند شما را به بزرگی دعوت کرده و شما را اکرام کرده است. نفس های شما در آن تسبیح و خوابتان عبادت و اعمالتان در این ماه قبول و دعای شما در آن مستجاب است. پس با نیت های خالص و قلوب پاک از خدا بخواهید که توفیق روزه داری و تلاوت قرآن را به شما عنایت کند.

(تلاوت یعنی خواندن با توجه ) امام رضا در ماه رمضان 40 بار قرآن را ختم می کردند. بد است که ما یک بار قرآن را ختم نکنیم.

بدبخت و بیچاره کسی است که در این ماه از آمرزش الهی محروم شود. (یعنی خودش در دلش بگوید که دیگر خدا با من کاری ندارد) در تشنگی و گرسنگی این روزها به یاد تشنگی و گرسنگی قیامت نیفتید . ما از قیامت خیلی غافل هستیم . اگر غافل نباشیم حالمان طور دیگر می شود.

دریکی از شبهای ماه رمضان آیت ا... شوشتری فرمودند: مردم مشرک شوید ما کلا کافر شده ایم و خدا را فراموش کرده ایم بیاییدمشرک شوید و خدارا در بعضی کارهای خود شریک کنید. ما قیامت را کلا کنار گذاشته ایم یاد قیامت غوغا می کند . آیه ای در مورد عذاب روز قیامت نازل شد، دیدند پیامبر دارد به شدت گریه می کند. حضرت فاطمه را خبر کردند. ایشان دلیل گریه پیامبر را پرسید آیه نازل شده را تلاوت کردند. تا حضرت آیه را شنید با صورت به زمین خوردند و از حال رفتند .

اینها شیعیان ما هستند که حالشان در قیامت اینگونه عوض می شود. چرا حال ما عوض نمی شود. ؟

به نیازمندان صدقه دهید ، به بزرگان احترام بگذارید و به کوچک ها رحم ومحبت کنید.

بزرگ ما امام زمان است . حرمت امام زمان را حفظ کنیم. ما کوچک امام زمان هستیم . بلکه امام زمان به ما نیم نگاهی می کند و به ما رحم کند.

صله رحم کنید از زبانتان مراقبت کنید این زبان انسان را بیچاره می کند. سعد ابن معاذ از پیامبر خواست او را نصیحتی بکند تا بهشت نصیبش شود. پیامبر فرمود : از زبانت دور باشد وزن او کم و گناهش سنگین است.

چشم های خود را از حرام ببندید چیزهایی که نباید بشنوید را نشنوید و به ایتام محبت کنید توبه کنید از کناهتان و دست های خود را دراوقات نماز برای دعا به سوی آسمان بلند کنید خداوند در این ساعات با محبت و رحمت به شما نگاه می کند همه دعاهایتان را می شنود و آنها را اجابت می کند. آیت ا... قاضی می گوید من 40 سال سیر و سلوک داشتم و زحمت کشیدم . یک بار رفتم در خانه امیرالمومنین و گفتم یا علی شاید من اشتباه کرده ام ، راه را اشتباه آمده ام . می گوید صدایی از حرم برای اولین بار به گوشم رسید که تو مال ما هستی . انشاا.. همچین صدایی به گوش ما هم برسد.

ای مردم شما گرفتار اعمالتان شده اید . اعمالتان دستهای شما را بسته. آزاد کنید خود را با استغفار . پشت شما از بار گناهان خم شده است با سجده های طولانی پشت خود را سبک کنید . ای مردم هر کس در این ماه مومنی را افطار دهد مانند اینست که بنده ای در راه خدا آزاد کرده است و گناهان گذشته اش آمرزیده می شود.

در این میان کسی پرسید : ما که نمی توانیم این کار را انجام دهیم . پیامبر فرمودند خود را از آتش جهنم رها سازید حتی با یک نصفه خرما. حتی با یک لیوان آب.

این قسمت به نظر من اصل خطبه پیامبر است: ای مردم هر کس در این ماه اخلاق خود را درست کند وخوش خلق باشد من پیغمبر جواز عبور از صراط را به او می دهد . اگر حال قیامتی داشته باشیم ، معنای این جمله را درک می کنیم.

 

 

 

/ 0 نظر / 28 بازدید