جلسه چهل و سوم- آیه مباهله

به بهانه روز 24 ام ذی الحجه که روز مباهله بود وروزخانواده هم نامگذاری شده می خواهیم در موردخانواده صحبت کنیم.

در روز مباهله چند اتفاق افتاده است. اول اینکه آیه 64 سوره آل عمران نازل شده است.(در سال دهم هجرت یعنی سالی که عید غدیر اتفاق افتاد  .و سپس دو ماه بعد پیامبر رحلت فرمودند)

یعنی در عرض این 2 ،3 ماه چند اتفاق مهم اتفاد : 1- نزول آیه ابلاغ 2- نزول آیه مباهله 3- نزول آیه تطهیر 4- نزول آیه ولایت .

امشب کمی در موردآیه مباهله صحبت می کنم وسپس به بحت خانواده می پردازم.

در جریان مباهله، پیامبر به مسیحیان نجران که در نزدیکی مدینه بوده است نامه ای می نویسد و از آنها می خواهد که یا مسلمان شوند ، یا جزیه دهند یا آماده جنگ شوند. بزرگان نجران 70 نفر را نزد پیامبر می فرستند.

از بین 70 نفر ، هفت نفر انتخاب شدند و نزد پیامبر آمدند و گفتند ما مسیحیت را رها نمی کنیم . جزیه ام نمی دهیم چون خودمان را برحق می دانیم . پیامبر فرمودند پس آماده جنگ شوید. آنها به جای جنگ پیشنهاد مباحثه دادند و پیامبر هم پذیرفتند ولی آنها به جای بحث با پیامبر مجادله کردند. (مجادله کردن در هرجایی غلط است. بحث علمی با مجادله متفاوت است. در مجادله یک طرف می داند که حق با طرف دیگر است ولی زیر بار نمی رود. )در این هنگام آیه "سوره ال عمران نازل شد: پس هر کسی با تو مجادله کند بعد از اینکه به وحی خدا به احوال او آگاهی یافتی با او بگویید ... ادامه تا آخر. پیامبر فرمودند پسرانتان را بیاورید من هم می آورم، زنانتان را بیاورید ، جانهای خودتان را بیاورید من هم جان خود را می آورم. سپس مباهله کرده و می گوییم لعنت خداوند بر دروغگو . دعای هر کس مستجاب شد معلوم می شود حق با اوست.

بزرگ مسیحیان به آنها گفت که اگر در روز مباهله دیدید که پیامبر با یک لشکر آمده ، بدانید که بر حق نیست ولی اگر پیامبر با چند نفر آمد بترسید. اتفاقا پیامبر با امام حسین و حسن به عنوان پسران ،حضرت فاطمه به عنوان نماینده زنان آمد و حضرت علی را نشان دادند و فرموداین جان من است.

همینکه پیامبر می خواست دعا راشروع کند ،بزرگشال گفت من ایمان آوردم. بقیه گفتند ما ایمان نمی آوریم ولی جزیه را پرداخت می کنیم.

در داستان حضرت ابراهیم ،آتشی را درست کردند که حضرت ابراهیم را بامنجنیق از دور در آتش انداختند ولی مردمی که حقانیت ابراهیم را دیدند بواسطه آتشی که کنار درست کرده بودند ایمان آوردند. درداستان موسی و فرعون هم ، فرعون این همه زحمت کشید تا ساحران را دور هم جمع کند تا موسی را شکست دهند ولی بواسطه همان نمایش ساحران و پیروزی موسی ، فرعون شکست خورد."عدوشودسبب  خیر گر خدا خواهد"  در داستان مباهله هم همینطور بود. یعنی اگر کسی ب صراط مستقیم باشد، حتما خودش،خودش را از بین می برد. داستان مباهله موجب عزت مومنین شد.

این روز را به عنوان روزخانواده اعلام کرده اند. خانواده در دین خیلی مهم است. در آیه 21 ام سوره روم می فرماید: یکی از نشانه قدرت خداوند آنست که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که دربر او آرامش یافته و با هم انس گیرید ومیان شما رافت ومهربانی برقرار فرمودند. در این آیه گویی خداوند مردان را مخاطب قرارداده است. یعنی آرامش مرد به زن خوب بستگی دارد. پس از رسیدن به آرامش مودت ورحمت برقرار می شود. من به دانشجویان می گویم: عاقلانه انتخاب کنید ، عاشقانه زندگی کنید ماهرانه مشکلات خود را حل کنید. ولی متاسفانه امروز عاشقانه انتخاب می کنند ، مجبورند که عاقلانه زندگی کنند و ماهرانه طلاق می گیرند. دلیل آن اینست که قرانی عمل نمی کنیم. پایه های شروع زندگی خراب است.

حالا چرا قرآن فرموده : تسکنوالیها. اگر می فرمود: لتسکنو الیهم، اگر با هم باشید به آرامش می رسید بهتر نبود ؟ چرا فرمودند خانم ها باعث آرامش مردان هستند؟ علمای بزرگ روانشناسی می گویند توانایی زنان نسبت به مردان در ایجاد آرامش قابل مقایسه نیست. یعنی اگر خانم اراده کند زندگی بهم می ریزد و اگر اراده کند آرامش حکم فرما می شود. من از این نتیجه می گیرم که علت آرامش در خانه زن است نه مرد. زن اگر مدبرانه و قرآنی عمل کند خانه آرام است ومرد به سکنی می رسد. از سکنی مرد زن اعتماد به نفس پیدا می کند و درنتیجه بچه درست تربیت می شود. این بسیار حرف دقیقی است و کاملا ریشه روایی ودینی دارد. هنر زنان در ایجاد آرامش / عدم آرامش فوق العاده است.

درکتابی آمده است که زن موجودی است که تفاوت ذاتی با مرد دارد. مثلا زنان می توانند دریک لحظه جند کار همزمان انجام دهند بدون اینکه فشاری به آنها بیاید ولی آقایان در یک آن یک کار بیشتر نمی توانند بکنند . اگر زن مرد رابشناسد ، دیگر هنگام صحبت کردن وی با تلفن به او نمی گوید این کار را هم انجام بده یا نده. این تفاوت به دلیل ویژگیهایی است که خدا به زن داده و اتفاقا به همین دلیل زن را به گونه ای آفریده که دوست دارد تکیه کند و مرد رابه گونه ای آفریده که دوست دارد تکیه گاه شود.

پیامبر می فرماید : مردی که به همسر خود بگوید ترا دوست دارم وهیچگاه محبتش از دل همسرش بیرون نمی رود. حالا در عمل خانم روزی ده بار این جمله رابه مرد می گوید ولی مرد شاید یکبار در سال به زن این حرف را بزند . پیامبر به زن ها این را نفرموده چون آنها حتما این کار را می کنند. چرا درقرآن فرموده که به پدر و مادر نیکی کنید ولی نفرموده به فرزندان خود نیکی کنید.؟ چون پدر و مادر در حق بچه های خود احسان می کنند ولی فرزندان ممکن است به والدین بی توجهی یا کم توجهی کنند.

اگر مردی د رپایان ساعت کاری میل رفتن به منزل ندارد یعنی اوضاع زندگیش خیلی خراب است. خیلی ها زیر یک سقف زندگی می کنند ولی اصلا با هم ارتباط ندارند. در روانشناسی به این می گویند طلاق مخفی . روانشناسان می گویند که زن و شوهر در شبانه روز بایدحداقل 15 دقیقه باهم خلوت داشته باشند و با هم صحبت کنند. بعضی ها توانایی ایجاد ارتباط کلامی ندارند که بسیار خطرناک است.

یک خزانه داری در وجود زن قرارداد به نام خزانه محبت. این خزانه باید پر شود یا حداقل نیمه پر شود. اگر کمتر از نصف آن پر باشد. زن می گوید به زندگی عادت کرده یا مجبورم به این زندگی ادامه بدهم. پایین تر از آن تنفر است وکمتر از آن اینکه زن زندگی را ترک می کند. بسیاری از زندگی ها از عشق خالی شده و به عادت رسیده واین خطرناک است.

مردها عاقلانه عاشق می شوند. یعنی طول می کشد تا عاشق شوند ولی اگر این تفاق بیفتد برسر عشقشان می مانند. خانم ها زود عاشق می شوند وممکن است زود هم عشقشان از بین برود. به همین دلیل است که در میانسالی ارتباط مرد با زن بیشتر از ارتباط زن با مرد است. البته اگر درست زندگی کرده باشد، عشق و علاقه دو طرفه است.

طبق تعبیر قرآن وقتی آرامش و سکنی برقرار شود، این سکنی منجر به مودت و رحمت می شود.

مودت و رحمت یعنی عشق . به یکی درد و رنجی برسد دیگری آگاه می شود. عشق انسان را بالا  می برد . اولیاء  خدا عرفان را به عشق تعبیر می کنند. حال چند روایت را به عنوان نمونه خدمت شما عرض می کنم:

پیامبر فرمود: نشستن مرد در کنار همسرش پیش خداوند محبوب تر از اعتکاف و شب زنده داری در مسجد من است. به حدیث دقت کنید که نگفته نشستن زن وشوهر کنار هم ، بلکه فرموده نشستن مرد کنار همسرش. ( حتما در طول زندگی خود یکبار در اعتکاف شرکت کنید)

امام باقر (ع) فرمودند: هر زنی که یک لیوان آب به همسرش بدهد ، عملش از یکسال روزه داری و شب زنده داری برایش بهتر است.

امیرالمومنین می فرماید: کمک مرد به زن در کارهای خانه باعث بخشودگی گناهان کبیره مرد است. از این احادیث بسیار زیاد است.

همه این احادیث و تاکیدها برای اینست که خانه باید محل آرامش و سکنی باشد. این اعمال که در احادیث با لا به آن اشاره شد همه ایجاد آرامش می کند.

بر اساس علوم روانشناسی ، مردها جایی را برای تنهایی لازم دارند. ممکن است به دلیلی گرفتاریها کاری وشخصی خارج از منزل مرد با اعصاب خرد وارد خانه شود . همه آقایان می گویند که خانم ها گیرمی دهند که چرا اینطور هستی؟ اجازه دهید نیم ساعت برای خودش باشد تا آرام شود. بعد که آرام شد حالا خانم بپرسد که چه شده یا چه خبر. اگر نخواست جواب بدهد باز هم نباید سماجت کرد .بعدا خودش خواهد گفت . برای این شرایط قرآن تعبیر بسیاری زیبایی دارد می فرماید: نیرنگ شما زنان بزرگ است . (سوره یوسف آیه 28 ) ترجمه مکر برای کلمه کید در این آیه بسیار غلط است. کید در عربی یعنی "پیدا کردن" همسر او می تواند راه حل های خیلی خوبی به او پیشنهاد دهد. خانم ها راه چاره را پیدا می کنند چیزهایی که مردها نمی بینند را آنها می بینند. خانواده موفق خانواده ایست که از تمام این نیروها استفاده کند. یعنی بتواند انرژی مختص مردومختص زن را کنار هم قرارداده و زندگی را پیش ببرند. این خانواده بسیار خوشبخت و پیش رونده خواهد بود. ولی اشتباه خانواده ها اینست که از این توانایی ها بدرستی استفاده نمی کنند.

هیل گارد کتابی دارد به نام زمینه روان شناسی که در مقطع لیسانس در همه دانشگاههای کشور تدریس می شود. هیل گارد اکنون به پدر علم روان شناسی معروف است. جمله بسیار جالبی دارد که می گوید: ما یک آزمایش راروی هزار خانواده انجام دادیم. IQ یک فرد معمولی بین 90 تا 110 است. اگر در یک خانواده زن وشوهر ارتباط عاطفی خوبی ، با هم داشته باشند ، به ازای هر سال 1% به IQ فرزندانشان تا 18 سالگی اضافه می شود. یعنی IQ فرزندانشان از110 به 128 می رسد. ولی در یک خانواده اگر در هفته بیش از دو بار کشمکش لفظی وجود داشته باشد، سالانه 5/1 % تا 18 سالگی IQ فرزندانشان افت می کند. یعنی IQ بچه آنها به 83 می رسد. یعنی یک فرزند پایین تر از حد نرمال. پس پدر و مادرهایی که با هم کشمکش دارند و دنبال حل مشکل خود نمی روند، به فرزندانشان ظلم مستقیم می کنند و بچه مثل گلی است که دربرابراین طوفان پژمرده می شود.

انسان های نا وارد وقتی بچه ای می بینند از او می پرسند پدرت را بیشتر دوست داری یا مادرت را ؟ این بدترین نوع سوال است. ولی سوال خوب و دقیق اینست: مامان ، بابا را یشتر دوست دارد یا بابا، مامان را؟ از این سوال خیلی نتیجه می توان گرفت اگر بگوید مثلا پدر ، مادر رابیشتر دوست دارد، یعنی پدر در خانه ایثارگری می کند و بالعکس ، این سوال را می توان از فرزند خود هم پرسید، ما باید با دقت و درایت و تمام قوا ، آرامش را در خانواده ایجاد کنیم. هر طور که می توانیم . گاهی با سکوت ، گاهی با گذشت هر چند گاهی گذشت کار خوبی نیست . با گذشت کردن تربیت صورت نمی گیرد. عادت بدی که وجود دارد اینست که ما، در دعواها عیوب یکدیگر را به رخ هم می کشیم که هیچ فایده ای ندارد. بهترین روش طبق فرموده روایتی از امام صادق که
می فرماید: کسیکه عیوب مرا به من هدیه کند ، شخص می شود. یعنی وقتی باهم نشسته اند و در کمال صلح و آرامش مثلا زن به شوهرش بگوید که از فلان کارت خوشم نمی آید . ولی ما در خوشیها فقط از هم تعریف می کنیم(البته تعریف کردن خوب است) و در دعواها شروع به بیان مشکلات می کنیم.

وقتی عاشقانه زندگی می کنیم باید زندگی را از دید همسرمان نگاه کنیم. امیرالمومنین فرمودند: مومن همیشه خود را متهم می کند . ما باید به عنوان یک خانواده الگو به خانواده اهل بیت مثلا زندگی حضرت علی و حضرت زهرا نگاه کنیم اماگاهی ما می گوئیم آن ها  معصوم بودند و                         ماهم اگر معصوم بودیم مثل آنها رفتار می کردیم الگو پذیری را تعطیل کرده ایم. در حالیکه عصمت اینها در راستای هدایت ماست. امیرالمومنین کم می آورد در زندگی و حضرت زهرا (س) تحمل می کرد کم آوردن ایشان را و به روی خود نمی آورد. یکی از گریه های امام علی برسر قبر حضرت فاطمه با این موضوع است که : یا رسول ا... من شهادت می دهم که زهرا (س)هیچوقت مرا به سختی نینداخت . هیچ وقت از من چیزی نخواست. ما باید از زندگی اهل بیت الگو برداری کنیم. مثلا در حدیث کسا اگر دقت کنید. پیامبر ، امام حسن را با لفظ : ای میوه دلم . خطاب قرار می دهد.

روزی امام علی به خانه آمد و دید هیچ چیزی در خانه برای خوردن نیست ، حتی نان . از حضرت زهرا پرسید که چرا به من چیزی نگفتی ؟ ایشان پاسخ دادند که ترسیدم درخواست من شما را به زحمت بیندازد. بعد حضرت علی رفت از یک یهودی پول قرض گرفت تا برای منزل چیزی تهیه کند. یعنی این شکستی قبول می کند برای زن وفرزندانش . اگر به دید الگو نگاه کنیم ، خیلی از مشکلات ما حل می شود.

/ 0 نظر / 91 بازدید